10-11-2015

Uwaga ! – na wykresie siły względnej ,,Portfel fundamentalny”/WIG20 doszło do wybicia z ogromnej formacji podwójnego dna

Od 20 lutego do 9 listopada 2015 roku ,,portfel fundamentalny” zyskał 10,3 %, WIG 20 w tym okresie spadł o 14,3 %

Nieco ponad 8 miesięcy temu pojawiło się na stronie internetowej http://analizy-rynkowe.pl/ opracowanie zatytułowane ,, Co to właściwie znaczy, że spółka jest ,,atrakcyjna fundamentalnie” ? – próba refleksji…”.

Opracowaniu tym przedstawiłem koncepcję 3 kryteriów, wedle których można uznać daną spółkę za ,,atrakcyjną fundamentalnie”.

Wyrażam przekonanie, że z punktu widzenia inwestora giełdowego ,,spółka atrakcyjna fundamentalnie” to spółka charakteryzująca się obecnie takimi wskaźnikami fundamentalnych, których poziom sprzyja wysokiej stopie zwrotu z akcji tej spółki w przyszłości.

Dla pewnego uproszczenie i zarazem uszczegółowienia przyjmę, ze ,,spółka atrakcyjna fundamentalnie” w roku T to spółka charakteryzująca się takim wskaźnikami fundamentalnych w roku T, których poziom sprzyja wysokiej stopie zwrotu z akcji tej spółki w  roku T+1.

http://analizy-rynkowe.pl/znaczy-wlasciwie-znaczy-spolka-atrakcyjna-fundamentalnie-proba-refleksji/

Za spółki ,,atrakcyjnie fundamentalnie” uznałem takie, które spełniają jednocześnie 3 kryteria.

Kryterium 1

C/WK niższy od 1,0

Kryterium 2

Płynność bieżąca wyższa od 1,5

Kryterium 3

Rentowność/Płynność (czyli rentowność sprzedaży w %/płynność bieżąca w krotnościach) niższa od 3,0

Idąc tym tropem rozumowania można założyć, że ,,spółką atrakcyjną fundamentalną” jest ta, której akcje są tanio wycenione w stosunku do wartości księgowej, która charakteryzuje się relatywnie wysoką zdolnością do regulowania swych zobowiązań wobec dostawców oraz banków (o czym świadczy wysoki wskaźnik płynności bieżącej a poza tym charakteryzuje się stosunkowo niską rentownością (można bowiem założyć, że skoro rentowność jest obecnie relatywnie niska to w przyszłości wzrośnie, a kurs akcji będzie rósł dyskontując ów przyszły wzrost rentowności; kursy akcji dyskontują bowiem przyszłość)

Za ,,spółki atrakcyjne fundamentalne” uznałem wówczas  spółki następujące:

Muza

Tesgas

Procad

Relpol

Netmedia

Atrem

W opracowaniu zawarłem stwierdzenie: ,,Przyznam, że jestem ciekaw, jak zachowają się akcje wyżej wymienionych spółek na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy…”

Opracowanie opublikowane zostało przed rozpoczęciem sesji giełdowej w poniedziałek 23 lutego 2015 roku.

W załączonym pliku przedstawiam procentowe zmiany kursów akcji wyżej wymienionych 6 spółek w okresie od 20 lutego do 27 października 2015 roku oraz zachowanie indeksu WIG20 w tym okresie.

Wersja pliku w PDF

PORTFEL-FUNDAMENTALNY-09-11-2015

Wersja pliku w Word.

PORTFEL-FUNDAMENTALNY-09-11-2015

Warto zauważyć, że na wykresie ,,portfela fundamentalnego” doszło do wybicia z formacji podwójnego dna. To bardzo optymistyczny sygnał.

PORTFEL FUNDAMENTLANY

PORTFEL

Co ogromnie ważne do wybicia z (bardzo dużej) formacji podwójnego dna doszło także w przypadku wykresu siły względnej ,,portfela fundamentalnego” w stosunku do indeksu WIG20.

PORTFEL FUNDAMENTALNY/WIG20

PORTFEL-WIG20

Podstawowym ,,zadaniem” formacji podwójnego dna jest doprowadzenie do wzrostów. W przypadku wykresu kursu akcji lub indeksu oznacza to doprowadzenie do wzrostu kursu akcji lub indeksu, w przypadku siły względnej oznacza to pojawienie się szansy na lepsze zachowanie pierwszego instrumentu finansowego w stosunku do drugiego instrumentu finansowego. W omawianym przypadku oznacza to pojawienie się szansy na lepsze zachowanie ,,portfela fundamentalnego” od indeksu WIG20 w dłuższym okresie. 

Treści zawarte na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl

Sławomir Kłusek, 28 października 2015 roku

0