27-06-2021

24 czerwca 2021 roku na wykresie Warszawskiego Indeksu Giełdowego pojawił się sygnał kupna zgodny z metodą słoni giełdowych !

Metoda słoni giełdowych polega na tym, że sygnał kupna pojawia się, gdy jednocześnie spełnione są 2 kryteria:

1.Cena akcji przebiła szczyt historyczny

2.Wzrost ceny akcji pomiędzy nowym szczytem historycznym a minimum (minimalnym poziomem ceny akcji w okresie pomiędzy poprzednim szczytem historycznym a nowym szczytem historycznym) wynosił co najmniej 10 %.

Przyjmuje się, że akcje spółki sprzedawane są po okresie 12 miesięcy od pojawienia się sygnału kupna.

Metoda ta możemy być również zastosowana do analizy indeksów giełdowych, cen surowców, par walutowych itd.

Sprawdziłem ile wynosiła średnia 12-miesięczna procentowa zmiana Warszawskiego Indeksu Giełdowego po pojawieniu się sygnału kupna zgodnie z metodą słoni giełdowych.

Okazało się, że wynosiła ona + 117,9 %.

Gdyby pominąć super-zyskowny sygnał kupna z 1 grudnia 1992 roku to ta średnia 12-miesięczna zmiana WIG-U wynosiła  + 19,7 %.

Na poniższym wykresie WIG-u zaznaczyłem linią pionową sygnały słoni giełdowych od początku jego istnienia

WIG

WIG-SLONIE

Na kolejnym wykresie WIG-U zaznaczyłem linią pionową sygnał słoni giełdowych z 24 czerwca 2021 roku

WIG

WIG-SLON-2021

Co ciekawe w badanym okresie (czyli od początku lat 90-tych do chwili obecnej) średnia 12-miesięczna procentowa zmiana indeks Nasdaq po pojawieniu się sygnału kupna zgodnie z metodą słoni giełdowych wynosiła +17,2 %.

W przypadku indeksu Nasdaq sygnał kupna zgodnie z metodą słoni giełdowych pojawił się 9 kwietnia 2021 roku.

Wynika z tego, że najbliższe miesiące mają szansę być pomyślne zarówno dla Warszawskiego Indeksu Giełdowego, jak na przykład i dla indeksu Nasdaq.

Oto pliki z obliczeniami

SLON-WIG-NASDAQ

Opis metody słoni giełdowych

http://analizy-rynkowe.pl/slonie/

Sławomir Kłusek, 27 czerwca 2021 roku

fbt

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl.

9+