08-07-2015

Czyżby kapitał miał zacząć przepływać z Rosji do Polski ?

Dziś proponuję przyjrzeć się wykresowi siły względnej WIG/RTS.

Warto zauważyć, że na bardzo długoterminowym wykresie owej siły względnej doszło do wybicia z formacji podwójnego dna.

Przyznam, że wykres ten publikowałem także na początku roku. Wówczas przewidywałem, że formacja ta się wypełni, dojdzie do jej wypełnienia się.

http://analizy-rynkowe.pl/nastapi-przeplyw-kapitalu-rosji-polski/

Od tego czasu na wykresie siły względnej WIG/RTS nie doszło do wzrostów, lecz do spadków.

Czy oznacza to, że wspomniane formacja nie ma szansy się wypełnić ?

Moim zdaniem ma szasnę.

Warto zauważyć, że na stworzonym w oparciu o dane miesięczne wykresie siły względnej WIG/RTS doszło do wejścia oscylatora stochastycznego do strefy wyprzedania.

WIG/RTS

WIG-RTS

Na trendzie wzrostowym (czyli w hossie) stanowi to sygnał kupna.

Co to znaczy ?

Oznacza to, ze skoro teraz można oczekiwać wzrostów siły względnej WIG/RTS to znaczy, że WIG będzie się zachowywał lepiej od indeksu RTS. Na to wygląda. Pewności nie ma, ale na to wygląda.

Skoro tak to można domniemywać, że prawdopodobnie pojawią się pewne czynniki, które spowodują, że zachowanie WIG-u będzie stosunkowo mocne a zachowanie indeksu RTS stosunkowo słabe.

Pamiętam, że zachowanie rosyjskiego indeksu RTS związane jest z bardzo silnie z zachowaniem cen surowców. Gdy ceny surowców spadają to RTS spada i odwrotnie. Oczywiście generalnie rzecz biorąc….

Może więc skoro indeks RTS ma (wedle powyższej prognozy) stosunkowo słaby to ceny surowców będą dalej spadać. Mam na myśli ceny miedzy, ropy naftowej itd. Niewykluczone.

Z tego wszystkiego wynikałoby także, że WIG powinien ,,przetrwać” ten przewidywany spadek cen surowców stosunkowo dobrze. Dlaczego ? Tego jeszcze nie wiem..

Sławomir Kłusek, 8 lipca 2015 roku

0