10-10-2015

Co z miedzią i KGHM-em ?

Czytelnik strony internetowej http://analizy-rynkowe.pl/ zadał mi pytanie o sytuację na wykresach cen kontraktów terminowych na miedź oraz na wykresie kursu akcji KGHM.

W swym e-mailu wskazał na możliwość utworzenia formacji podwójnego dna na wykresie cen kontraktów terminowych na miedź.

Faktycznie, ostatnie wzrosty cen surowców (ropy naftowej, srebra, złota, pszenicy itd.) doprowadziły także to wzrostów cen kontraktów terminowych na miedź.

Powstała szansa na utworzenie formacji podwójnego dna. W tym przypadku chodzi o typową formację podwójnego dna.

MIEDŹ 

MIEDZ-WYKRES-1

Warto będzie obserwować pod poniższym adresem zachowanie cen kontraktów terminowych na miedź.

http://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1y&t=l&a=lg&b=0

Jeżeli cena kontraktów terminowych na miedź wzrosłaby na zamknięciu notowań w danym dniu do poziomu co najmniej 246,2 doszłoby do wybicia z formacji podwójnego dna, co zapowiadałoby wzrost kursu cen owych kontraktów do 271,1, czyli o 11,6 % (od ceny obecnej).

Co ważne na wykresie kursu akcji KGHM już doszło do wybicia z formacji podwójnego dna, co w pewnym stopniu można wiązać także z zapowiedziami zniesienia podatku ,,miedziowego”.

KGHM

KGHM-WYKRES-1

Wróćmy do wykresy cen kontraktów terminowych na miedź. Załóżmy, że faktycznie dojdzie do wybicia z formacji podwójnego dna.

Wówczas pojawi się szansa na dalsze wzrosty cen kontraktów terminowych na miedź.

Teraz popatrzmy jeszcze raz na wykres kursu cen owych kontraktów. Może stać się tak, że ceny owych kontraktów będą zmierzać w kierunku linii łączącej szczyty z sierpnia 2014 roku oraz maja 2015 roku.

MIEDŹ 

MIEDZ-WYKRES-2

Po zbliżeniu się do tej linii znów możemy być świadkami konsolidacji, po której możemy wrócić do spadków.

Tak to na razie dziś wygląda. W każdym razie w horyzoncie najbliższych kilku miesięcy, powiedzmy do końca tego roku czeka nas raczej scenariusz wzrost cen kontraktów terminowych na miedź, co powinno sprzyjać wzrostom cen akcji spółki KGHM oraz wzrostom indeksu WIG20. Później mogą zacząć się problemy…

Sławomir Kłusek, 10 października 2015 roku

0