24-07-2015

Ceny kontraktów terminowych na miedź mogą jeszcze spaść o 13,2 %. Nie jest to pewne, ale dość prawdopodobne.

Popatrzmy na wykres cen owych kontraktów stworzony na podstawie danych publikowanych na polskim portalu finansowym http://stooq.pl/

Osobom, które po raz pierwszy odwiedzającym stronę internetową http://analizy-rynkowe.pl/ chciałbym powiedzieć (witając je z radością na tej stronie), że będąc ,,fanem” formacji podwójnego dna i podwójnego szczytu wyróżniam typowe oraz nietypowe formy obu formacji.

Przez typową formację podwójnego dna (podwójnego szczytu) rozumiem taką formację podwójnego dna (szczyty), w przypadku której oba dołki kształtują się na tym samym, bądź prawie tym samym poziomie.

Z kolei przez nietypową formację podwójnego dna (podwójnego szczytu) rozumiem taką formację podwójnego dna (szczyty), w przypadku której oba dołki (szczyty) kształtują się na wyraźnie odmiennym poziomie.

Spoglądając na wykres cen kontraktów na miedź można zauważyć, że doszło na nim do wybicia z nietypowej formacji podwójnego szczyty, co zapowiada spadek cen owych kontraktów na miedź o 13,2 %.

MIEDZ

Warto też zauważyć, że przebita została linia trendu poprowadzona przez dołki z 2001 roku oraz z przełomu 2008 i 2009 roku

MIEDZ-BIS

Co to oznacza dla polskiego rynku akcji ? Moim zdaniem może to oznaczać dalszą realną perspektywę słabości kursu akcji spółki KGHM.

Uwaga ! – wczorajszy ponad 5-procentowy spadek cen akcji PKN może także wynikać z obawy przed dalszymi spadkami cen ropy naftowej.

W ostatnich dniach obserwujemy także słabość indeksu giełdy brazylijskiej oraz rosyjskiej, które to indeksu uzależnione są od cen ropy naftowej.

W tej sytuacji można oczekiwać, że być może w gronie spółek o największej kapitalizacji (czyli tych z indeksu WIG20) nadal będzie następował przepływ kapitału z grupy spółek mogących tracić na spadku cen kontraktów na miedź w kierunku tych spółek, które mogą zyskać na spadku cen owych kontraktów na miedź.

Które spółki mogą zyskać w okresie spadków cen miedzi ?

W odpowiedzi na to pytanie może pomóc lektura najnowszego ,,Raportu Tygodniowego” z 20 lipca 2015 roku w którym temat ten był podejmowany, w kontekście siły względnej Eurocash/KGHM

http://analizy-rynkowe.pl/wp-content/uploads/2015/07/RAPORT-TYGODNIOWY-20-07-20151.pdf

(str.5-6)

Ciekawe wnioski płyną z tego punktu widzenia także z analizy siły względnej Asseco Poland/KGHM

http://analizy-rynkowe.pl/asseco-polandkghm-jakiego-typu-wniosek-moze-wynikac-z-analizy-tej-sily-wzglednej/

Sławomir Kłusek, 24 lipca 2015 roku

P.S.

Bardzo ważne – szczególnie dla nowych Czytelników

Czym jest rubryka ,,Wykres do przemyślenia” ?

http://analizy-rynkowe.pl/czym-jest-rubryka-wykres-do-przemyslenia-szczegolnie-przydatne-dla-nowych-czytelnikow-ale-nie-tylko/

0