07-10-2014

Czy wydarzenia w Brazylii pomogą w rozkwicie hossy na GPW w Warszawie ?

Jednym z najciekawszych wydarzeń na rynkach finansowych mających miejsce w dniu 6 października 2014 roku była reakcja indeksu giełdy brazylijskiej oraz kursu brazylijskiej waluty na wynik pierwszej tury tamtejszych wyborów prezydenckich. Po pierwsze kurs dolara amerykańskiego (w brazylijskich realach) spadł o 2,3 % (inaczej mówiąc kurs brazylijskiej waluty silnie się wzmocnił). Po drugie: indeks brazylijskiego rynku akcji Bovespa zyskał na wartości 4,7 %.

Patrząc na związki pomiędzy zachowaniem obu instrumentów finansowych na przestrzeni lat 1999 – 2014 możemy dostrzec ciekawą prawidłowość: kiedy kurs dolara amerykańskiego (w brazylijskich realach), czyli kurs USD/BRL kończył średnioterminowy (kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny) trend wzrostowy to w dniu, a którym ten koniec trendu wzrostowego faktycznie następował warto było kupować akcje i to nie tylko akcje spółek na giełdzie brazylijskiej, lecz także na innych wschodzących rynkach akcji, w tym także na GPW w Warszawie.

USD-BRL-WIG-20

Na powyższym wykresie zaznaczałem (pionową linią) momenty, w których kończył się średnioterminowy trend wzrostowy w przypadku kursu USD/BRL – górna część wykresu. Jak się później okazywało były to dobre momenty do kupna polskich akcji z indeksu WIG20), gdyż pojawiała się później fala wzrostowa indeksu WIG 20 (dolna część wykresu) zaznaczona grubą ciemnoniebieską linią.

Wydaje się, że trend wzrostowy zapoczątkowany na początku września tego roku w przypadku kursu USD/BRL właśnie się chyba kończy. Oczywiście pewności nie ma (gdyż prognozowanie obarczone jest ryzykiem), ale sytuacja w której kurs USD/BRL próbował przebić swój szczyt ze stycznia 2014 roku, w pewnym momencie szczyt swój pokonał a następnie spadł szybko poniżej tego szczytu każe zadać pytanie o to, czy owo chwilowe przebicie styczniowego szczytu w przypadku kursu USD/BRL nie było, aby po prostu tak zwaną pułapką hossy ?

USD-BRL-1

Zenon Komar w swej książce ,,Sztuka spekulacji” opisuje formację pułapki hossy wskazując na to, że jest to taka formacja, której istotą jest to, że po przebiciu od dołu ważnego oporu (poziomu X) kurs szybko spada poniżej tego poziomu X. Jest to właśnie tak zwana pułapka hossy zapowiadająca spadki. W naszym przypadku tego typu refleksja dotyczy kursu dolara amerykańskiego (w brazylijskich realach).

Sławomir Kłusek, 7 października 2014 roku

 

 

 

 

 

 

0