18-06-2018

WIG20 przed szansą na znaczne wzrosty ! – wymienię 3 argumenty za tym scenariuszem

16 czerwca 2018 roku odbyłem kolejne zajęcia z uczestnikami studiów podyplomowych ,,Mistrzowie rynków finansowych” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Podczas tych zajęć przedstawiłem swoją prognozę sytuacji na polskim rynku akcji w perspektywie 12-miesięcznej. Nie ukrywam, że jestem dużym optymistą.

Popatrzmy choćby na sam wykres indeksu WIG20. Do scenariusza wzrostowego przekonuje mnie na przykład kilka argumentów, o których chciałbym dziś wspomnieć.

Po pierwsze na wykresie doszło do przełamania spadkowej linii trendu poprowadzonej przez szczyty z 2007 oraz 2015 roku.W takim układzie technicznym tegoroczne spadki można potraktować tylko jako spadkową korektę wzrostów z 2017 roku.

WIG20

WIG20-ARGUMENT-1

Po drugie układ średnich ruchomych jest typowy dla hossy. Średnia z 180 tygodni (czerwona) znajduje się powyżej średniej ruchomej z 200 sesji (zielona) a ta powyżej średniej ruchomej z 220 miesięcy (niebieska), wszystkie zaś te średnie znajdują się znajdują się w trendzie wzrostowym.

WIG20

WIG20-ARGUMENT-2

Po trzecie oscylator stochastyczny obliczany w oparciu o dane miesięczne znalazł się w strefie wyprzedania (dokładnie rzecz biorąc poniżej poziomu 15 zaznaczonego kolorem różowym). W przeszłości tego typu sygnał był sygnałem kupna zapowiadającym  wzrosty w perspektywie co najmniej 12 miesięcznej, co najmniej !.

WIG20

WIG20-ARGUMENT-3

Te wszystkie argumenty (oraz także jest sporo innych, o których wspominałem uczestnikom studiów podyplomowych) przekonuję mnie do tego, że zbliża się okres wzrostów na giełdzie warszawskiej.

Perspektywa jaka jest dla mnie szczególnie dla mnie interesująca, szczególnie przeze mnie preferowana to 12 miesięcy.

Nawiasem mówiąc warto zauważyć, że od początku roku do chwili obecnej indeks WIG20 był jednym z najgorszych indeksów na  świecie i prawdopodobnie inwestorzy lokujący swój kapitał na rynkach akcji to już dostrzegli.

Nie jest wykluczone, że uświadomiło im to, iż polskie akcje są silnie niedowartościowane z punktu widzenia podstawowych wskaźników rynku kapitałowego (C/WK, C/Z, C/S, C/PG) i może ich to wkrótce zachęcić do napływu na giełdę warszawską.

Sławomir Kłusek, 18 czerwca 2018 roku

sk

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl.

27+