Na polskim rynku akcji, mamy do czynienia ze zjawiskiem sezonowości . Zjawisko to polega między innymi na tym, że zachowanie indeksu małych spółek sWIG80 jest szczególnie mocne w okresie pierwszych 4 miesięcy roku.
Aby się o tym przekonać można na przykład obliczyć średnią procentową zmianę indeksu małych spółek sWIG80 oraz dla porównania średnią procentową zmianę indeksu dużych spółek WIG20 w okresie od końca grudnia roku poprzedniego do końca kwietnia roku bieżącego.
Obliczenia przedstawiłem w poniższym pliku.
Przy okazji obliczyłem ponadto średnią procentową zmianę indeksu małych spółek sWIG80 oraz dla porównania średnią procentową zmianę indeksu dużych spółek WIG20 w okresie od końca kwietnia do końca grudnia roku bieżącego.
Obliczenia przedstawiłem w poniższym pliku.
Nie jest wykluczone, że inwestorzy giełdowi mając świadomość powyższych prawidłowości statystycznych przygotowani są psychicznie na to, że pierwsze 4 miesiące 2024 mogą być znów całkiem udane dla segmentów akcji małych spółek.
W tym należy oczywiście zdecydowanie podkreślić, ze prognozowane czegokolwiek jest trudne i obarczone ryzykiem.
Teraz spójrzmy na wykres indeksu małych spółek sWIG80. Indeks ten znajduje się w trendzie wzrostowym i wczoraj przebił po raz kolejny szczyt historyczny.
SWIG80
W teorii analizy technicznej zakłada się, że prawdopodobieństwo kontynuacji trendu jest większe, niż jego zmiany.
Sławomir Kłusek, 29 grudnia 2023 roku
Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl.