11-05-2015

Polnord – nietypowa dywergencja pozytywna budzi nadzieję !

Spółka Polnord znalazła się w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” w dniu 5 maja 2015 roku, czyli kilka dni temu. Od tego czasu kurs akcji tej spółki stracił na wartości.

Wydaje mi się jednak, że ten spadek kurs kursu jest tylko spadkową korektą przed dalszymi wzrostami.

Przekonuje mnie do tego szereg argumentów. Dziś chciałbym się skoncentrować na jednym z nich.

W różnych książkach do analizy technicznej wskazuje się na to, że kiedy kurs osiąga kolejne minimum a nie potwierdza tego jakiś ważny wskaźnik techniczny (np. RSI) to wówczas mamy do czynienia z pojawieniem się tak zwanej dywergencji pozytywnej.

Mówiąc inaczej z dywergencją pozytywną mamy do czynienia wówczas, gdy późniejszy dołek kursu znajduje się niżej od wcześniejszego dołka kursu a na przykład RSI osiąga przy tworzeniu się dołka drugiego wyższy poziom, niż przy tworzeniu dołka pierwszego.

Analitycy techniczni wskazują wówczas na to, że trend spadkowy wytraca swój impet i pojawia się szansa na odwrócenie trendu spadkowego.

Można przyjąć, że w tym przypadku mamy do czynienia z typową dywergencją pozytywną.

Z dywergencją pozytywną możemy mieć (moim zdaniem) jednak do czynienia także w innym przypadku. Może do niej dojść w sytuacji, gdy kurs przebija minimalnie wcześniejszy ważny szczyt a wskaźnik techniczny (np. RSI) w momencie przebijania tego szczytu osiąga poziom nie minimalnie, lecz znacznie wyższy.

W tym z kolei przypadku pojawia się nietypowa dywergencja pozytywna.

Tego typu dywergencja pozytywna świadczy o ogromnej sile trendu wzrostowego.

Właśnie z tego typu dywergencją pozytywną (na wykresie stworzonym w oparciu o dane tygodniowe) mamy do czynienia w przypadku akcji spółki Polnord.

POLNORD

Dzięki tego szanse na kontynuacją trendu wzrostowego są spore i w konsekwencji realny wydaje się scenariusz osiągnięcia poziomu 17 złotych i 46 groszy, dzięki czemu wypełniłaby się formacja podwójnego dna.

POLNORD-BIS

Warto zapoznać się z tym, w jaki sposób skonstruowany jest wskaźnik RSI

http://pl.wikipedia.org/wiki/Relative_Strength_Index

Sławomir Kłusek, 11 maja 2015 roku

0