17-02-2024

Czyżby nadchodził dobry okres dla inwestorów giełdowych preferujących kupowanie polskich akcji bardzo małych spółek ?

Sytuacja na polskim rynku akcji staje się coraz bardziej interesująca i optymistyczna. Ów optymizm dostrzec można już także na wykresie Indeksu Cenowego PL Stocks Price obliczanego przez portal internetowy https://stooq.pl/.Uważam tak dlatego, że 13 lutego 2024 roku miało miejsce w przypadku tego indeksu dość ważne wydarzenie. 

Aktualne notowania Indeksu Cenowego PL Stocks Price można znaleźć pod poniższym linkiem: https://stooq.pl/q/?s=^_pl

Zanim przejdę do dalszej części rozważań warto przede wszystkim przypomnieć, że indeks Cenowy PL Stocks Price obejmuje wszystkie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz na rynku New Connect. Co ważne udział każdej spółki we wspomnianym indeksie jest dokładnie taki sam.

Z uwagi na specyfikę tego indeksu przedstawia on przede wszystkim sytuację w grupie akcji bardzo małych spółek. Kiedy Indeks Cenowy PL Stocks Price spada to mocno spadają również akcje bardzo małych spółek, kiedy rośnie to akcje spółek bardzo małych także mocno rosną.

Przez sformułowanie ,,bardzo małe spółki” rozumiem takie spółki giełdowe, które nie wchodzą nie tylko do WIG20, lecz także nie wchodzą do mWIG40, jak również nie wchodzą do sWIG80 oraz spółki z rynku New Connect.

W tym kontekście warto zauważyć, że 13 lutego 2024 roku na wykresie Indeksu Cenowego PL Stocks Price pojawił się sygnał kupna zgodnie z metodą niedźwiedzi wyginających się w pałąk.

INDEKS CENOWY PL STOCKS PRICE

IC-PALAK-2024

Średnia 12-miesięczna zmiana indeksu cenowego PL Stocks Price po pojawieniu się sygnału kupna zgodnie z metodą niedźwiedzi wyginających się w pałąk z ukształtowała się na poziomie 36,2 %.

Obliczenie przedstawiłem w pliku.

PALAK-IC-TEST

Sygnały kupna zgodnie z metodą niedźwiedzi wyginających się w pałąk przedstawiłem za pomocą zielonej pionowej linii.

INDEKS CENOWY PL STOCKS PRICE

IC-PALAK

O metodzie niedźwiedzi wyginających się w pałąk można przeczytać pod poniższym linkiem:

http://analizy-rynkowe.pl/metoda/

Skąd wzięła się nazwa ,,metoda niedźwiedzi wyginających się w pałąk” ?

Nazwa ta skojarzyła mi się z taką oto sceną symbolicznej bitwy byków i niedźwiedzi.

Byki to jak wiadomo symbol hossy a niedźwiedzi to symbol bessy.

Jeżeli w wyniki walki byków i niedźwiedzi wygrywają byki i niedźwiedzie zostają zepchnięte do defensywy, kapitulują ,wywieszają białą flagę na znak poddania się to może powiedzieć, że niejako wyginają się w pałąk.

Sławomir Kłusek, 17 lutego 2024 roku

sk-17-11-2022

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl.

3+