10-08-2015

Nadzieja dla WIG-u płynie z …Włoch…tamtejszy Mibtel 20 lipca przebił swe 52-tygodniowe maksimum. Może pomoże to WIG-owi. Uwaga ! – nie tylko tego nie wykluczam, ale uważam to za wręcz wysoce prawdopodobne

Roczne maksimum włoskiego Mibtela

Przeglądając wykresy indeksów różnych krajach zauważyłem, że 29 lipca tamtejszy indeks Mibtel przebił swe roczne maksimum. To obaw dużej siły.

MIBTEL

MIBTEL

Jeżeli indeks włoski ,,pójdzie za ciosem” to ma szasnę na dalsze wzrosty.

Recesja sygnałem kupna ?

Co ciekawe w 2014 roku miała miejsce w gospodarce włoskiej recesja. Tamtejszy realny PKB spadł o 0,4 %.

Jedna z sentencji giełdowych mówi: ,,kupuj słabość, sprzedawaj siłę”. Może inwestorzy lokujący swój kapitał na rynku akcji we Włoszech doszli do wnioski, że ubiegłoroczna recesja stanowi tą ,,słabość”, którą warto kupować ? Któż to wie ?Może.

Coś cicho o Mibtelu

Zauważyłem też, że na popularnym portalu http://stooq.pl/ wśród różnych indeksów z Europy nie ma indeksu włoskiego. Jest indeks niemiecki, francuski, belgijski, grecki a włoskiego nie ma. Ciekawe…

http://stooq.pl/t/?i=510Iinna z kolei z sentencji giełdowych mówi: ,,kupuj ciszę, sprzedawaj rozgłos”. Może brak indeksu włoskiego rynku akcji na portalu http://stooq.pl/ jest przejawem takiej ,,ciszy”.

Relacja wartości rynkowej spółek do PKB we Włoszech jest bardzo niska

Z kolei na pewnej takiej stronie internetowej http://www.gurufocus.com/global-market-valuation.php w artykule z 8 sierpnia zauważyłem, że relacja wartości rynkowej spółek na giełdzie we Włoszech stanowi obecnie 17 %. PKB. To bardzo mało, zwłaszcza, że najwyższym w historii był poziom 45 %.

Może to świadczyć o pewnym makroekonomicznym ,,niedowartościowaniu” związanym z włoskim rynkiem akcji ? Może….aczkolwiek nie czuję się w tym względzie specjalistą..

Fale wzrostowe WIG-u często zbieżne z falami wzrostowymi Mibtela

Przyznam, że ten indeks włoskiego rynku akcji coraz bardziej mnie intryguję. Warto zauważyć, że jakoś tak się w przyszłości układało, że falom wzrostowym indeksu włoskiego towarzyszyły fale wzrostowe naszego polskiego Warszawskiego Indeksu Giełdowego.

MIBTEL I WIG

MIBTEL-WIG

Skoro tak to może, gdyby wzrosty miały miejsce na włoskim rynku akcji to może…pomoże to naszemu WIG-owi… Bardzo możliwe..

Może ta realna perspektywa wzrostów włoskiego Mibtela ,,zwabi” tu jakiś ,,większy kapitał zagranicznego pochodzenia”, który zainteresuje się także i najbardziej płynnymi akcjami spółek notowanymi na GPW w Warszawie..

Przyznam, że uważam ten scenariusz za wysoce prawdopodobny, ale jak będzie czas pokaże..

W wyjaśnianiu fundamentalnych powodów przewidywanych ruchów indeksu potrzeba ostrożności

Co może być fundamentalną przesłanką wzrostów kursów akcji na giełdzie w Mediolanie. Nie wiem. Tego mogę się tylko domyślać…może dyskontowanie wychodzenia gospodarki włoskiej z recesji, może nadzieje na to, że luzowanie polityki pieniężnej przez EBC pomoże włoskiej gospodarce. Może…

Gdzie znaleźć te dane o Mibtelu ?

Co ciekawe bieżące notowania indeksu Mibtel można znaleźć na portalu stronie giełdy włoskiej

http://www.borsaitaliana.it/homepage/homepage.en.htm

Dlaczego piszę tyle o giełdzie włoskiej ?

Otóż warto zauważyć, że na wykresie kursu włoskiego banku inwestycyjnego Mediobanca doszło do wybicia z formacji nietypowego podwójnego dna, co stwarza szansę na wzrost kursu akcji tego banku o 24,3%, co powinno pomóc we wzrostach samemu Mibtelowi.

MEDIBANCA

MEDIOBANCA

Warto zauważyć, że 21 października 2014 roku ,,The Financial Times” poinformował o nabyciu 2 % akcji Mediabanca przez bank centralny Chin. Interesujące…

http://www.pb.pl/3907504,51717,bank-centralny-chin-kupil-2-proc.-akcji-mediobanca

Jak widać niektóre banki centralne także w ten sposób aktywne są na rynkach akcji…

Sławomir Kłusek, 19 sierpnia 2015 roku

 

 

 

 

 

 

 

0