02-09-2015

Możliwe korekcyjne wzrostowe odreagowanie cen kontraktów terminowych na miedź – to stwarza nadzieję dla posiadaczy akcji z indeksu WIG20

WIG 20 znajduje się od końca kwietnia 2015 roku w trendzie spadkowym.

Jestem zdania, że jedną z podstawowych przyczyn owej słabości był spadek cen surowców, a zwłaszcza cen miedzi.

Mówiąc o ,,cenach surowców” albo też konkretniej o ,,cenach miedzi” mam na myśli kontrakty terminowe na surowce lub odpowiednio kontrakty terminowe na miedź.

Doświadczenie pokazuje bowiem, że gdy ceny kontraktów terminowych na miedź spadają to WIG 20 także spada a kiedy ceny kontraktów terminowych na miedź rosną to rośnie także WIG20.

Oczywiście bardzo różnie można interpretować opisany powyżej charakter powiązań pomiędzy cenami kontraktów na miedź a indeksem WIG20.

Generalnie można powiedzieć, że spadki cen kontraktów terminowych na miedź są raczej negatywnie przyjmowane przez uczestników rynku akcji w krajach wschodzących, do której to grupy krajów Polska jest zaliczana.

Patrząc z długoterminowego punktu widzenia (dłuższego niż rok) można oczekiwać dalszych spadków cen kontraktów na miedź.

Wspominałem o tym w ,,Raporcie Tygodniowym”.

Ze średnioterminowego punktu widzenia (od 1 miesiąca i 1 dnia do 1 roku) sytuacja wygląda nieco inaczej.

Oto na wykresie cen kontraktów terminowych na miedź ukształtowała się na wykresie stworzonym  w oparciu o dane tygodniowe można zauważyć formację przenikania hossy.

MIEDŹ 

MIEDZ

Może właśnie ta formacja zapoczątkuje korekcyjny wzrost cen kontraktów terminowych na miedź ?

To bardzo możliwe. Formacja przenikania hossy jest bowiem sygnałem kupna.

Skoro tak to bardzo realne jest to, że znajdujemy się na początku fali wzrostowej WIG-u 20 związanej między innymi z korekcyjnym wzrostowym odreagowaniem cen surowców, w  tym zwłaszcza cen kontraktów terminowych na miedź.

Sławomir Kłusek, 2 września 2015 roku

0