14-09-2014

Czy akcje spółki Immobile szykują się do lotu ?

,,Na chwilę przed odlotem” – śpiewała niegdyś Edyta Geppert w piosence ,,Szukaj mnie”. ,,Czy akcje spółki Immobile szykują się do lotu ?” – to pytanie nurtuje zarówno tych, którzy są już posiadaczami akcji tej bydgoskiej spółki, jak również tych, którzy gotowi byli by podjąć decyzję o ich nabyciu lub sprzedaży. Nie chcę nikomu niczego radzić. Proponuję spojrzeć na wykres spółki Immobile na sposób, że tak powiem, intelektualny, badawczy.

W ,,Raporcie Tygodniowym” z 8 września umieściłem akcje spółki Immobile w rubryce ,,Wykres do przemyślenia”,  w której umieszczam przykładowe wykresy tylko tych niektórych akcji spółek, które wybiły się z podwójnego dna. Jako, że szczęście to spotkało akcje spółki Immobile postanowiłem na zasadzie przykładu je tam umieścić. Przypominam, że gdyby w przypadku spółki Immobile długoterminowa formacja podwójnego dna miała się wypełnić kurs spółki ,,poszybowałby” aż do 3 złotych i 68  groszy.

Zanim przejdę do dalszej części rozważań pragnę zapowiedzieć, że na przedstawionych wykresach zaprezentowane zostaną średnie ruchome: średnia z 200 sesji (średnia niebieska), średnia ze 100 sesji (średnia żółta), średnia z 45 sesji (średnia różowa) oraz średnia z 15 sesji (średnia czerwona).

Spójrzmy na wykres spółki immobile z perspektywy krótkoterminowej. Zobaczmy co się stało ? Oto 18 sierpnia 2014 roku średnia ruchoma z 15 sesji przebiła od góry średnią z 45 sesji. Teoretycznie jest to sygnał sprzedaży. Jak to ze sobą pogodzić ? – tu długoterminowe podwójne dno, tutaj jakby krótkoterminowy sygnał sprzedaży (przecięcie średniej dłuższej od góry przez średnią krótszą tak jest z reguły interpretowane).

Zawsze w tego typu sytuacjach przypomina mi się pewne wydarzenie z czasów, gdy pracowałem w Staropolskim Domu Maklerskim na ul. Szkolnej w Poznaniu. Pamiętam, że początkowo w Zespole Zarządzania Aktywami pełniłem funkcje analityka fundamentalnego. ,,Techniki” to ja się dopiero uczyłem. Zresztą uczę się jej nadal. Pamiętam, że rozmawiałem wówczas z pewnym analitykiem technicznym pracującym w tej samej instytucji, którego imienia i nazwiska nie mam prawa podać (gdyż mnie do tego nie upoważnił), ale w każdym razie on domyśli się prawdopodobne o kogo chodzi.

Podszedłem otóż do niego i powiedziałem mu, że na wykres akcji pewnej spółki średnia krótkoterminowa przebiła od dołu średnią średnioterminową. Prawdopodobnie chodziło o przecięcie od dołu średniej z 45 sesji przez średnią z 15 sesji. Powiedziałem ,,O chyba mamy sygnał kupna”. Ów analityk techniczny, któremu zawdzięczam pojawienie się u mnie skłonności do analizy technicznej powiedział słowa, które do dziś pamiętam: ,,Wiesz, na bessie to działa odwrotnie”. Faktycznie – panowała wówczas długoterminowa bessa na wykresie akcji tej spółki (średnia ze 100 a chyba też z 200 sesji spadała).

To mi się uświadomiło, że ,,na bessie” przecięcie średniej z 45 sesji od dołu przez średnią z 15 sesji nie jest sygnałem kupna, ale …sygnałem sprzedaży. W takim razie można też powiedzieć, że… ,,na hossie” przecięcie średniej z 45 sesji od góry przez średnią z 15 sesji nie jest sygnałem sprzedaży, ale …sygnałem kupna !.

Odwołajmy się teraz do dwóch przykładów. Jeden dotyczy dalekiej przeszłości, drugi sytuacji obecnej. Oba przykłady dotyczą akcji spółki Immobile.

6 marca 2008 roku na wykresie akcji spółki Immobile średnia z 15 sesji przecięła od dołu średnią z 45 sesji. Teoretycznie sygnał sprzedaży.

immobile-1

Wówczas jednak panowała bessa (średnia ze 100 sesji znajdowała się w trendzie spadkowym). W rezultacie przecięcie średniej z 45 sesji od dołu przez średnią z 15 sesji nie okazało się być sygnałem kupna, ale …(zgodnie ze sposobem rozumowania mojego kolegi z domu maklerskiego) sygnałem sprzedaży !. Faktycznie kurs zaczął od tego momentu spadać kontynuując średnioterminowy trend spadkowy, ustanawiając kolejne roczne minima.

IMMOBILE-1-1

Z kolei 18 sierpnia 2014 roku na wykresie akcji spółki Immobile średnia z 15 sesji przecięła od góry średnią z 45 sesji. Teoretycznie sygnał sprzedaż.

IMMOBILE-2

Teraz jednak panuje na wykresie akcji tej spółki hossa (średnia ze 100 sesji znajduje się w trendzie wzrostowym (zresztą średnia z 200 sesji też). W rezultacie przecięcie średniej z 45 sesji od góry przez średnią z 15 sesji w dniu 18 sierpnia 2014 roku nie jest w takim przypadku sygnałem sprzedaży, ale tak naprawdę …sygnałem kupna !. Wynikałoby z tego, że kurs powinien od tego czasu rosnąć  kontynuując średnioterminowy trend wzrostowy, ustanawiając kolejne roczne maksima. Czy tak będzie czas pokaże.

IMMOBILE-2-2

Sławomir Kłusek, 14 września 2014 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0