26-07-2015

Ceny kontraktów terminowych na złoto mogą spaść o 7,5 %. Niewykluczone, że skala spadków będzie większa.

Od drugiej połowy maja 2015 roku obserwujemy spadki cen surowców, czy też precyzyjniej mówiąc spadki cen kontraktów terminowych na surowce.

Jednym z takich surowców jest złoto. Popatrzmy na przykład na bardzo długoterminowy wykres ceny kontraktów terminowych na złoto.

Na początku zanim przystąpię do próby sformułowania wniosku z analizy przypomnę, że osobiści dużą wagę przywiązuje do analizy formacji podwójnego dna i podwójnego szczytu, przy czym wyróżniam typowe oraz nietypowe wersje obu formacji.

Przyjmuję, że w przypadku typowej formacji podwójnego dna (podwójnego szczytu) dołki (lub odpowiednio szczyty) kształtują się na tym samym, lub prawie tym samym poziomie.

Z kolei w przypadku formacji nietypowych dołki w przypadku formacji podwójnego dna (lub szczyty w przypadku formacji podwójnego szczytu) kształtują się na zupełnie odmiennym poziomie.

Na wykresie cen kontraktów terminowych na złoto doszło do wybicia z nietypowej formacji podwójnego szczytu i gdyby formacja ta miałaby się wypełnić powinno dojść do spadków cen owych kontraktów o jeszcze 7,5 %.

ZLOTO

Oczywiście taki zasięg spadków uznać należy za minimalny, gdyż zadaniem formacji podwójnego szczytu jest nie tylko jej wypełnienie się, ale także po prostu doprowadzenie do zmiany kierunku trendu ze wzrostowego na spadkowy.

Co ważne przebita została wzrostowa linia trendu poprowadzona przez dołki od 2001 roku.

Sławomir Kłusek, 26 lipca 2015 roku

0