25-10-2017

Zbliża się energetyczna siła

Podczas wczorajszej sesji indeks WIG20 zniżkował o 1,0 %. Paradoksalnie lubię takie sesje. Dlaczego ? Otóż podczas takich sesji w sposób, że tak powiem szczególny uwidacznia się relatywna siła poszczególnych akcji spółek o poszczególnych indeksów branżowych. Szczególne znaczenie ma siła indeksów branżowych.

Wychodzę z założenia, że jeżeli podczas takiej zniżkowej sesji inwestorzy giełdowi są skłonni kupować akcje określonej grupy spółek z danej branży to może być to zwiastunem nadejście relatywnej siły takiego indeksu branżowego. Może to oznaczać, że z jakiegoś powodu uczestnicy rynku akcji dostrzegają w akcjach tego typu spółek jakiś szczególny potencjał, jaką wewnętrzną ukrytą siłę fundamentalną.

Taką relatywną siłę zaprezentowały wczoraj kursy akcji spółek energetycznych. Przykładowo kurs akcji spółki Tauron PE zwyżkował o 2,9 %, kurs akcji spółki Enea zyskał na wartości 0,4 % a kurs akcji spółki PGE urósł o 0,2 %. W tym kontekście warto przyjrzeć się szerzej wykresom sił względnych: Enea/WIG20, Tauron PE/WIG20 oraz PGE/WIG20.

Na wykresie kursu akcji spółki Enea/WIG20 doszło do wybicia z formacji podwójnego dna. Formacja ta jeszcze nie wypełniła się.

ENEA/WIG20

ENEA-WIG20

Na wykresie kursu akcji spółki Tauron PE/WIG20 doszło do wybicia z formacji podwójnego dna. Formacja ta jeszcze nie wypełniła się.

TAURON PE/WIG20

TAURON-WIG20

Na wykresie kursu akcji spółki PGE/WIG20 doszło do wybicia z formacji podwójnego dna. Formacja ta jeszcze nie wypełniła się.

PGE/WIG20

PGE-WIG20

Czym jest formacja podwójnego dna ? Jest formacja zmiany trendu ze spadkowego na wzrostowy. Oznacza to, że można oczekiwać w perspektywie powiedzmy średnioterminowej (powiedzmy maksymalnie 12-miesięcznej) wzrostów indeksów wszystkich wyżej wymienionych sił względnych.

Wynika z tego, że pojawia się szansa to, że kursy akcji spółek Enea, Tauron PE oraz PGE będą się zachowywać lepiej, niż indeks WIG20.

Jakie mogą być fundamentalne przesłanki stosunkowo mocnego zachowania wyżej wymienionych spółek ? Być może ich stosunkowo niska wycena z punktu widzenia na przykład wskaźnika Cena/Wartość Księgowa.

Akcje spółki Enea notowana są przy poziomie wskaźnika Cena/Wartość Księgowa 0,49, akcje spółki Tauron PE przy poziomie tego wskaźnika 0,35 a akcje spółki PGE przy poziomie tego wskaźnika 0,56. To atrakcyjne wyceny.

Sławomir Kłusek, 25 października 2017 roku

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl

0