01-01-2015

,,Wykres do przemyślenia” – Comarch

Pierwszą spółką, którą postanowiłem umieścić w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” w 2015 roku jest spółka Comarch. Jest ona jedną  z największych polskich spółek informatycznych. Jej siedziba mieści się w Krakowie. Spółka założona została w 1993 przez profesora Akademii Górniczo-Hutniczej Janusza Filipiaka i jego dwunastu studentów.

Dotychczasowy rozwój spółki Comarch jest przykładem dobrego łączenia nauki z praktyką.

Przeglądając wykresy spółek z indeksu małych spółek MIS80 postanowiłem przeanalizować wykresy sił względnych kursów akcji poszczególnych spółek wchodzących w skład tego indeksu w stosunku do indeksu MIS 80.

Przyznam, że wygląd siły względnej Comarch/MIS80 wywołał u mnie bardzo silne wrażenia pozytywna. Czytelnicy artykułów publikowanych na tej stronie zapewne zorientowali się zapewne już, że jestem wielkim ,,fanem” formacji podwójnego dna. Prowadzenie refleksji nad konsekwencjami wybicia z tej formacji jest jednym celów szczegółowych tej strony internetowej.

Popatrzmy na wykres siły względnej Comarch/MIS80. Doszło na nim do wybicia z dużej formacji podwójnego dna.

COMARCH/MIS80

COMARCH-MIS80

Po drugie kierunek i wzajemny układ średnich ruchomych (od średniej z 1000 sesji poprzez średnią z 500 sesji, średnią z 200 sesji aż do średniej ze 100 sesji) zmienił się w typowy dla hossy, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii tego wykresu.

COMARCH/MIS80

COMARCH-MIS80-SREDNIE-RUCHOME

Po przeanalizowaniu wykresy siły względnej Comarch/MIS80 czas na ,,danie główne”, czyli analizę wykresu spółki Comarch. Na wykresie doszło do wybicia z ogromnej formacji podwójnego dna. Gdyby formacja ta miała się wypełnić kurs akcji spółki Comarch powinien wzrosnąć do 249 złotych i 57 groszy.

COMARCH

COMARCH

Czy jest w tym wykresie ,,coś” co mogłoby ewentualnie niepokoić ? Powiem tak: być może to, że wysokość formacji jest stosunkowo duża w stosunku do wysokości trendu spadkowego zapoczątkowanego w kwietniu 2007 roku. Teoretycznie rzecz biorąc powinno być tak, że proporcje pomiędzy oboma wysokościami powinny być inne, wysokość podwójnego dna powinna być mniejsza…

Czyż nie są to jednak tylko drobne wady, zwłaszcza, że poziom ukształtowania obydwu dołków (D1 oraz D2) jest charakterystyczny dla typowego podwójnego dna ?. Obydwa dołki są bowiem położone na bardzo podobnym (choć oczywiście nie identycznym !) poziomie.

Sławomir Kłusek, 2 stycznia 2015 roku

0