05-10-2016

,,Wykres do przemyślenia” – PKO Bank Polski

Dziś po raz drugi w historii umieszczam w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” spółkę PKO Bank Polski. Na początku przypomnę, że rubryka ,,Wykres do przemyślenia” podstawą rubryką analityczną na  stronie internetowej http://analizy-rynkowe.pl/ .  W rubryce tej umieszczam na zasadzie przykładu te spółki, których kurs wybił się z typowej lub nietypowej formacji podwójnego dna. Nie będę ukrywał, że decydując o tych, które spółki wprowadzam do rubryki ,,Wykres do przemyślenia” kieruję się także jeszcze innymi czynnikami o charakterze technicznym, fundamentalnym i psychologicznym.

Generalnie jednak podstawowym niezbędnym kryterium jest wybicie z typowej lun nietypowej formacji podwójnego dna. Zakładam, że formacja ta jako formacja zmiany trendu powinna doprowadzić do zmiany trendu ze spadkowego na wzrostowy i do stosunkowo mocnego zachowania kursu akcji w okresie powiedzmy kolejnych 12 miesięcy.

Na razie wyniki rubryki są moim zdaniem obiecujące. Średnia procentowa zmiana kursu akcji spółki po wprowadzeniu jej do rubryki ,,Wykres do przemyślenia” w okresie 12 pierwszych miesięcy po jej wprowadzeniu do tej rubryki była dotychczas lepsza o 21,6 punku procentowego od WIG-u. Zobaczymy jak będzie sytuacja wyglądać w przypadku spółki PKO BP.

Na wykresie kursu akcji tej spółki doszło do wybicia z typowej formacji podwójnego dna. Formacja ta jeszcze się nie wypełniła. W przypadku jej wypełniania powinno dojść do wzrostu kursu akcji tej spółki do 33 złotych i 34 groszy.

PKO BP

pkobp

Do wybicia z formacji podwójnego dna doszło także na wykresie siły względnej PKO BP/WIG20. Po wybiciu z tej formacji pojawiła się spadkowa korekta.

PKO BP/WIG20

pkobp-wig20

Obecnie mamy bowiem do czynienia z bardzo ciekawym układem technicznym. Oto w wyniku spadków siły względnej PKO BP/WIG20 na wykresie stworzonym w oparciu o dane dzienne oscylator stochastyczny znalazł się w strefie wyprzedania, w sytuacji, gdy średnia ruchoma ze 100 sesji (o kolorze żółtym) znajduje się w trendzie wzrostowym. Tego typu układ ma silny wydźwięk pro-wzrostowy. Zapowiadając wzrost siły względnej PKO BP/WIG20 stwarza szansę na to, że kurs akcji PKO BP może się  zachowywać lepiej, niż indeks WIG20.

PKO BP/WIG20

pkobp-wig20-bis

Przy okazji chcę bardzo wyraźnie zaznaczyć, że spółka może umieszczona zostać powtórnie w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” dopiero po 12 miesiącach od pierwszego wprowadzenia do tej rubryki.

Sławomir Kłusek, 5 października 2016 roku

0