16-02-2017

,,Wykres do przemyślenia” – Bogdanka

1.Krótkie informacja o spółce

Dziś w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” umieszczam spółkę Bogdanka. Jak możemy przeczytać na portalu http://stooq.pl/ Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce, wyróżniających się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż.

Sprzedawany przez Spółkę węgiel kamienny energetyczny stosowany jest przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Odbiorcami Spółki są w głównej mierze firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej zlokalizowane we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Głównym akcjonariuszem spółki jest Enea. Enea ma swoją siedzibę w Poznaniu.

2.Warto odwiedzać portal http://stooq.pl/.

Warto zapoznać się z informacjami o portalu https://stooq.pl/stooq/. Przyznam, że jestem pod ogromnym wrażeniem pracy osób uczestniczących w tworzeniu tego portalu. Jako zwolennik patriotyzmu gospodarczego pragnę zaznaczyć, że praca tych osób jest przejawem tego chyba co w patriotyzmie gospodarczym najcenniejsze – oddolnej, wytrwałej (skądinąd zapewne często ciekawej, choć pewnie i żmudnej, niełatwej) pracy organicznej.

3.Analiza kursu akcji spółki Bogdanka

Po tych wstępnych refleksjach czas na to co lubię najbardziej – na analizę techniczną. Na początek popatrzmy na wykres kursu akcji spółki Bogdanka. Oto na wykresie kursu akcji tej spółki doszło do wybicia z dużej formacji podwójnego dna. Gdyby formacja ta się wypełniła powinno dojść do wzrostu kursu akcji tej spółki do 130 złotych i 23 groszy. Czy do tego dojdzie ? Nie wiem. Czas pokaże.

BOGDANKA

BOGDANKA

4.Analiza wykresu siły względnej Bogdanka/WIG20

Teraz z kolei popatrzmy na wykres jeszcze bardziej intrygujący – mianowicie na wykres siły względnej Bogdanka/WIG20. Czym jest ów wykres ? Otóż wykres siły względnej łączy ze sobą różne punkty z których każdy jest pewną wartością będącą wynikiem podzielenia kursu akcji spółki Bogdanka przez poziom indeksu WIG20.

BOGDANKA/WIG20

BOGDANKA-WIG20

Na wykresie siły względnej Bogdanka/WIG20 także doszło do wybicia z formacji podwójnego dna o sporych rozmiarach. Po wybiciu pojawiła się korekta spadkowa. Obliczany w oparciu o dane tygodniowe oscylator stochastyczny doszedł do strefy wyprzedania. Intuicja podpowiada mi, że kiedy dochodzi do wybicia z formacji podwójnego dna a potem w rezultacie pojawienie się korekty spadkowej oscylator stochastyczny wchodzi do strefy wyprzedania to często owa spadkowa korekta ulega zakończeniu. Czy tak będzie i tym razem. Nie wiem. Zobaczymy.

W każdym razie, gdyby dojść do wypełnienia się formacji podwójnego dna na sile względnej Bogdanka/WIG20 kurs akcji tej spółki powinien zachowywać się lepiej od indeksu WIG20 w perspektywie zapewne związanej w jakichś sposób z szerokością formacji. Może więc chodzi tu o perspektywę kilku lub kilkunastomiesięczną ? może.

5.Krótkie spojrzenie na fundamenty

Od strony fundamentalnej sytuacja przedstawia się paradoksalnie bardzo interesująco !. Po pierwsze 4 z ostatnio wydanych 5 rekomendacji dla akcji spółki Bogdanka to rekomendacje ,,sprzedaj”. Czy to źle ? Może tak, może nie. Na użytek osób czytających tą analizę pragnę tylko zauważyć, że często hossę poprzedza pesymizm a bessę optymizm. Po drugie z uwagi na to, że w IV kwartale 2015 roku spółka poniosła stratę netto dla akcji spółki Bogdanka nie można obliczyć wskaźnika Cena/Zysk netto. Czy to źle ? Nie jestem pewien ? Otóż w kolejnych kwartałach pojawiały się już zyski. Możliwe więc, że wspominana strata była tylko swoistym zdarzeniem jednorazowym ? Nie wykluczam tego. Warto przy okazji wspomnieć giełdową zasadę ,,kupuj słabość, sprzedawaj siłę”

http://www.bankier.pl/gielda/rekomendacje?symbol_char=&symbol=10000000510&instytucja=0&zmiana=all&charakter=0&poziom=0&od=2016-02-17&do=2017-02-16

http://stooq.pl/t/?i=513&v=8&h=l&o=9

Sławomir Kłusek, 16 lutego 2017 roku

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności  za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl

1+