05-05-2015

WIG 20 – gdzie znajduje się kluczowe wsparcie a gdzie kluczowy opór ?

WIG 20 spadł dziś o 0,6 %.

Taki poziom spadków nie jeszcze chyba większego znaczenia.

Popatrzmy na wykres indeksu WIG20.

Gdzie można dostrzec kluczowy opór a gdzie kluczowe wsparcie ?

Kluczowym oporem jest (moim zdaniem) linia poprowadzona przez szczytu z 2 stycznia i 15 listopada 2014 roku, która przebiega aktualnie na poziomie około 2 265 pkt.

Kluczowe wsparcie przebiega z kolei na poziomie około 2 496 pkt.

WIG20

WIG20

W każdy razie ponieważ przebita została od dołu ta linia niżej położona to na razie wydaje mi się, że bardziej prawdopodobne są wzrosty w kierunku linii położonej wyżej.

Z czego może wynikać pewne osłabienie popytu na akcje najbardziej płynnych spółek notowanych na GPW w Warszawie ?

Możliwe, że może być to wywołane pewną obawą związaną z tym, że okres od końca kwietnia do końca października jest zazwyczaj średnio rzecz biorąc słabszy dla posiadaczy akcji, niż okres pomiędzy końcem października a końcem kwietnia.

Aby się o tym przekonać można na przykład zapoznać się ze statystykami przedstawiającymi  średnią procentową zmianą indeksów: S&P 500, DAX oraz WIG20 w poszczególnych miesiącach w latach 1995-2013

Wersja w pliku PDF

SEZONOWOSC

Wersja w pliku Word

SEZONOWOSC

Czy to znaczy, że na pewno w okresie od końca kwietnia do końca października 2015 roku czekają nas spadki indeksu WIG20 ? Nie !.

To tylko oznacza, że w związku z wiedzą o sezonowości zachowań na rynkach akcji mogą od czasu do czasu pojawiać się momenty pogorszenia nastrojów.

Sławomir Kłusek, 5 maja 2015 roku

0