21-04-2015

WIG 20 – blisko, coraz bliżej !

Pragnę zwrócić dziś uwagę na pewien sygnał zwiastujący szybkie zbliżanie się momentu w których dojdzie do bardzo silnego długoterminowego ruchu indeksu WIG 20 (zakładam, że w górę).

W tym kontekście nawiąże do pewnej metody inwestowania na  rynku finansowym polegającej na wykorzystaniu średniej ruchomej z 200 sesji

Przykładowo kiedy kurs przebija od dołu średnią z 200 sesji (zaznaczonej na czerwono) mamy do czynienia z sygnałem kupna z kiedy od góry z sygnałem sprzedaży.

Popatrzmy przykładowo na wykres WIG 20 z lat 2010-2011.

WIG-20-METODA

Mamy tutaj na wykresie do czynienia z sytuacją, w której poziom WIG-u 20 w momencie pojawienia się sygnału sprzedaży jest istotnie wyższy niż w momencie pojawienia się bezpośrednio go poprzedzającego sygnału kupna.

To jest sytuacja, można powiedzieć, normalna, typowa, prawidłowa.

Zdarza się jednak, że w okresach konsolidacji pojawia się wiele fałszywych, nietypowych sygnałów, gdy sygnał sprzedaży pojawia się na niższym poziomie (bądź tylko minimalnie wyższym) niż bezpośrednio go poprzedzający sygnału kupna.

Wówczas inwestor kierujący się w zasadą inwestowania w oparciu o średnią ruchomą (np. opartą o średnią z 200 sesji) często traci, lub zyskuje bardzo mało.

Jest to bardzo trudny okres dla osób zaangażowanych na rynku kontraktów terminowych.

Osoby te muszą przetrzymać dłuższy okres fałszywych sygnałów przynoszących stratę po to, by osiągnąć duży zysk w okresie, gdy będziemy mieli do czynienia z sygnałem powiedzmy prawdziwym, typowym.

Okresy nagromadzenie wspomnianych fałszywych, nietypowych sygnałów zaznaczono zielonymi elipsami.

WIG-20-KONTRAKTY

Po zakończeniu każdego takiego okresu pojawiał się bardzo silny ruch.

Także i ta prawidłowość stanowi argument na rzecz tezy o rychłym zakończeniu trwającej już kilkadziesiąt miesięcy konsolidacji w przypadku indeksu WIG 20. W owej konsolidacji liczba nagromadzonych fałszywych sygnałów jest bowiem ogromna.

Sławomir Kłusek, 21 kwietnia 2015 roku

0