07-02-2016

W styczniu 2016 roku pojawiła się anomalia – indeks małych spółek zachował się gorzej od indeksu dużych spółek. To sygnał ostrzegawczy !

Styczniowy efekt małych spółek

W okresie od 2003 do 2015 roku zawsze było tak, że w styczniu, czyli w pierwszym miesiącu roku zachowania indeksu małych spółek było lepsze, niż zachowanie indeksu dużych spółek.

Zaskoczenie w 2016 roku 

Tymczasem w styczniu 2016 roku było odwrotnie. Zachowanie indeksu dużych spółek było tym razem lepsze.

Indeks małych spółek sWIG80 stracił na wartości 5,8 %, natomiast indeks dużych spółek WIG20 spadł o 4,2 %.

Powstaje pytanie, czy ta relatywna słabość indeksu małych spółek nie jest aby zwiastunem nadejścia czasów, w których lepiej od indeksu małych będzie się zachowywać indeks dużych spółek ?

Powiem w ten sposób: przewidywanie przyszłości jest oczywiście trudne i w tym względzie pewności nie ma…tym niemniej jednak…to stosunkowo słabe zachowania indeksu małych spółek w styczniu o czymś może świadczyć.

Przyznam, że zaintrygował mnie tytuł artykułu w ,,Parkiecie” z 27 grudnia 2015 roku poświęconego perspektywom sytuacji na rynkach akcji w 2016 roku.

Tytuł tego artykułu brzmiał: ,,Rozbieżność między dużymi a małymi spółkami się pogłębi”.

W artykule przedstawiono przebieg debaty 4 ekspertów rynku kapitałowego. Na początku artykułu pojawiło się zdanie ,,na GPW okazji inwestycyjnych wciąż trzeba będzie szukać wśród „misiów”.

Warto przypomnieć, że ,,misie” to spółki małe i duże. Z tego wynika, że gorzej postrzegane były perspektywy zachowania kursów akcji spółek dużych…

Przyznam, że gdyby ktoś mnie wówczas zapytał o opinię na temat technicznego wyglądu 3 indeksów: WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 to (z uwagi choćby na układ i kierunek średnich) bardziej, że tak powiem podobały mi się wówczas wykresy indeksów małych (sWIG80) oraz średnich (mWIG40) spółek a mniej podobał mi się wykres indeksu spółek dużych (WIG20).

Z tego powodu zachowanie indeksu małych spółek (sWIG80) oraz dużych (WIG20) spółek w styczniu było zaskakujące, także dla mnie.

Krótka analiza techniczna

Popatrzmy ma wykres siły względnej sWIG80/WIG20.

SWIG80/WIG20

SWIG80-WIG80

Przede wszystkim można zauważyć, że oscylator stochastyczny utworzony na podstawie danych kwartalnych znalazł się w strefie wykupienia.

Po drugie w przypadku tego oscylatora mamy do czynienia z pojawieniem się dywergencji negatywnej z wykresem siły względnej sWIG80/WIG20.

Pojawienie się wspomnianej dywergencji negatywnej w sytuacji, gdy oscylator stochastyczny znajduje się w strefie wykupienia nie stanowi co prawda jeszcze ewidentnego sygnału sprzedaży, ale… stanowi przynajmniej sygnał ostrzegawczy zwiększający ryzyko spadków..

Sławomir Kłusek, 7 lutego 2016 roku

Treści zawarte na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl

0