29-08-2016

W Indeksie branży deweloperskiej dostrzegam duży potencjał siły !

Lubię przeglądać wykresy indeksów branżowych publikowanych przez portal finansowy http://stooq.pl/. Warto zauważyć, że w odróżnieniu od (także bardzo pożytecznych !) indeksów branżowych publikowanych przez giełdę warszawską udziały poszczególnych spółek w tych indeksach są takie same.

Nie będę ukrywał i napiszę zupełnie wprost: w ostatnich kilku tygodniach jestem pod wielkim wrażeniem wyglądu technicznego indeksu branży deweloperskiej. Chcę przy tym zaznaczyć, że chodzi mi w tym momencie nie tylko o wygląd techniczny samego indeksu ale o wygląd siły względnej indeksu branży deweloperskiej do indeksu WIG20.

Popatrzmy na wykres siły względnej Deweloperzy/WIG20. Oto na tym wykresie doszło do wybicia z formacji podwójnego dna. To stwarza szansę na wzrosty, czyli na lepsze zachowanie kursów akcji spółek deweloperskich, niż indeksu WIG20.

DEWELOPERZY/WIG20

DEWELOPERZY-WIG20

Pewnym problemem jest tylko to, że znajdujemy się obecnie w pobliżu spadkowej linii trendu. Co zadziała ?. Co będzie miało  większe znaczenie ?. czy silniejsze będzie pro-wzrostowe podwójne dn czy też pro-spadkowa linia trendu ?. Jestem optymistą.

DEWELOPERZY/WIG20

DEWELOPERZY-WIG20-BIS

Dziś obserwując zachowanie kursów akcji różnych spółek deweloperskich (w sytuacji spadku indeksu WIG20, tekst ten piszę o godz. 11.50) odnoszę wrażenie, że deweloperzy są bardzo mocni, tkwi w nich jakaś tajemnicza siła.

Chciałbym nawiązać w tym kontekście do treści jednego z wywiadów przeprowadzonych przez Joe Krustingera w książce ,,Systemy transakcyjne. Sekrety mistrzów”. Oto Michael Connor jeden z rozmówców Krustingera mówi: ,,uważaj na sytuację, kiedy cena pełznie po linii trendu bądź nieustannie obija się o nią, przygotuj się na przerwanie takiej linii”.

Skoro tak…to jest bardzo możliwe, że na wykresie siły względnej Deweloperzy/WIG20 dojdzie do przełamania wspomnianej spadkowej linii trendu a wtedy w połączeniu z oddziaływaniem pro-wzrostowej formacji podwójnego dna otwarta zostanie droga do uwidocznienia silnej przewagi indeksu branży deweloperskiej nad indeksem WIG20.

Oto skład indeksu branży deweloperskiej

http://stooq.pl/q/i/?s=f_dew&o=4&i

Sławomir Kłusek, 29 sierpnia 2016 roku

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl

0