12-09-2016

Uwaga ! – aż 4 formacje harami przy wsparciu – to przepis na wzrosty (przykład kursu akcji spółki Lena)

Spółka Lena została wprowadzona do rubryki ,,Wykres do przemyślenia” w dniu 8 sierpnia 2016 roku, czyli nieco ponad miesiąca temu. Lena reprezentuje branżę elektromaszynową. Z punktu widzenia podstawowych wskaźników rynku kapitałowego akcje spółki wydają się być wycenione stosunkowo nisko.

1.FUNDAMENTY

Wskaźnik Cena/Wartość Księgowa wynosi 1,07 i jest wprawdzie nieco wyższy od poziomu tego wskaźnika dla polskiego rynku akcji ogółem (0,81), ale za to poziom wskaźnika Cena/Zysk netto dla Leny (10,0) jest wyraźnie niższy, niż dla polskiego rynku akcji ogółem (17,30).

Co ważne akcje spółki Lena charakteryzują się ponadto wysokim wskaźnikiem stopy dywidendy (15,0) wyraźnie wyższym, niż dla polskiego rynku akcji ogółem (3,30), co także jest czynnikiem pozytywnym.

W rubryce ,,Wykres do przemyślenia” umieszcza takie spółki, które charakteryzują się atrakcyjnością techniczną, fundamentalną oraz psychologiczną. Czynniki fundamentalne zostały już w skrócie omówione. Teraz przejdźmy do argumentów psychologicznych.

2.PSYCHOLOGIA

Czym są owe czynniki psychologiczne ?. Postawiłem pewną ogólną prognozę. Prognoza ta brzmi: kursy akcji tych spółek o których się teraz mało mówi w mediach zachowają się w średnim terminie (czyli w okresie do 1 roku) lepiej niż kursy akcji tych spółek o których teraz mówi się w mediach dużo.

Zakładam bowiem prawdziwość sentencji: ,,kupuj ciszę, sprzedawaj rozgłos”. Oczywiście popularność spółki w mediach może być mierzona w różny sposób. W dzisiejszym świecie ogromną rolę odgrywa Internet.

W związku z tym założyłem, że miarą popularności spółki w mediach będzie liczba wpisów (czyli tak zwanych postów) na temat danej spółki na forum giełdowym znanego portalu internetowego http://www.bankier.pl/  na przestrzeni ostatnich 30 dni.

Wspomnianą liczbę wpisów ustaliłem na podstawie danych na koniec dnia 11 września 2016 roku. Mam oczywiście świadomość, że jest to tylko jedna z miar popularności spółki w mediach.

Dane o liczbie wpisów można znaleźć tutaj:

http://www.bankier.pl/gielda/notowania/ranking-popularnosci

Okazuje się, że liczba tych wpisów dla spółki Lena wynosiła tylko 7. To bardzo mało. Czyli wokół Lenu panuje raczej cisza, niż rozgłos.

3.TECHNIKA

Teraz przejdźmy do techniki. Po pierwsze warto zauważyć, że znajdujemy się w pobliżu bardzo ważnego wsparcia.

LENA

lena

LENA

Po drugie w pobliżu wsparcia pojawiły się 4 tak zwane formacje harami. Są to takie formacji, w których korpus drugiej świecy znajduje się wewnątrz korpusu świecy pierwszej.

lena-bis

Gdy tego typu formacje pojawiają się w pobliżu wsparcia wówczas (jak uczy doświadczenie) można oczekiwać zmiany trendu ze spadkowego na wzrostowy. To czynnik bardzo pozytywny.

Warto przede wszystkim jednak przypomnieć, że na wykresie kursu akcji spółki Lena doszło do wybicia z formacji nietypowego podwójnego dna. W przypadku jej wypełniania powinno dojść do wzrostu kursu akcji tej spółki do 6 złotych i 61 groszy.

Szczegóły w treści poniższego linku:

http://analizy-rynkowe.pl/wykres-do-przemyslenia-lena/

Przy okazji chciałbym przypomnieć w jaki sposób (moim zdaniem) można obliczyć minimalny docelowy poziom kursu po wybicia z (typowej lub nietypowej) formacji podwójnego dna.

Sposób postępowania jest następujący:

1.Ustalamy poziom wyższego dołka (z dołków D1 oraz D2)

2.Ustalamy poziom szczytu (S) pomiędzy dołkami

3.Dzielimy poziom szczytu (S) przez poziom wyższego dołka

4.W wyniku tego dzielenia otrzymujemy mnożnik podwójnego dna

5.Mnożnik podwójnego dna mnożymy przez poziom szczytu (S)

6.W wyniku tego mnożenia otrzymujemy pewną liczbę, którą zaokrąglamy do 2 miejsc po przecinku

7.Liczba ta to minimalny docelowy poziom kursu po wybicia z formacji podwójnego dna

Na marginesie warto przypomnieć, że spółka może umieszczona zostać powtórnie w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” dopiero po 12 miesiącach od pierwszego wprowadzenia do tej rubryki.

W każdym razie warto przypomnieć, że wedle aktualnych danych (na dzień 9 września 2016 roku) średnia procentowa zmiana kursu akcji spółki po wprowadzeniu jej do rubryki ,,Wykres do przemyślenia” w okresie 12 pierwszych miesięcy po jej wprowadzeniu do tej rubryki była dotychczas lepsza o 22,0 punku procentowego od WIG-u.

Wynika z tego, że generalnie rzecz biorąc kursy akcji umieszczane w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” mają generalnie spory potencjał relatywnie mocnego zachowania na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy.

Szczegóły funkcjonowania rubryki ,,Wykres do przemyślenia” w ,,Raporcie Tygodniowym

http://analizy-rynkowe.pl/wp-content/uploads/2016/09/RAPORT-TYGODNIOWY-12-09-2016.pdf

Jak będzie tym razem w przypadku Lena. Zobaczymy. Czas pokaże.

SK

Sławomir Kłusek, analityk rynków finansowych, 12 września 2016 roku

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl

0