20-02-2023

Czyżby polski indeks małych spółek sWIG80 miał być teraz znów lepszy od technologicznego amerykańskiego indeksu Nasdaq ?

Analizując wykresy różnych sił względnych moją uwagę zwrócił stworzony w oparciu o dane tygodniowe świecowy wykres siły względnej sWIG80/Nasdaq. Na wykresie tym znajdujemy się w długoterminowym trendzie wzrostowym.

Zaznaczona kolorem różowym średnia zwykła z 45 tygodni znajduje się najwyżej, zaznaczona kolorem żółtym średnia zwykła ze 100 tygodni niżej a zaznaczona kolorem błękitnym średnia zwykła z 200 tygodni najniżej.

SWIG80/NASDAQ

SWIG80-NASDAQ

Ponadto obliczony w oparciu o powyższe dane oscylator stochastyczny doszedł do strefy wyprzedania. Stało się tak, gdyż w okresie od początku stycznia do chwili obecnej na wykresie siły względnej doszło do korekty spadkowej, czyli w tym okresie indeks sWIG80 był słabszy od indeksu Nasdaq.

Co ciekawy w okresie przebywania tego oscylatora w strefie wyprzedania pojawiła się na wykresie formacja harami. Z moich obserwacji wynika, że jeżeli pojawia się ona w takich okolicznościach zwiastuje nadejście ruchu zwyżkowego.To oczywiście tylko moja prywatna opinia.

Naturalnie tutaj żadnej pewności nie ma, wszystko może się zdarzyć, ale argumenty pro-wzrostowe na razie przeważają, co oznacza, że pojawia się szansa na stosunkowo mocne zachowanie polskiego indeksu sWIG80  w stosunku do amerykańskiego technologicznego indeksu Nasdaq w najbliższych miesiącach. Czy tak się stanie ? Czas pokaże.

Co ciekawe przebita została spadkowa linia trendu poprowadzona przez szczyty z 2007 i 2017 roku. To optymistyczny symptom.

SWIG80/NASDAQ

SWIG80-NASDAQ-BIS

Oto skład indeksu sWIG80

https://stooq.pl/q/i/?s=swig80&o=1&i

Sławomir Kłusek, 20 lutego 2023 roku

sk-17-11-2022

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl.

5+