21-09-2022

Krótkie spojrzenia na wykres siły względnej sWIG80/mWIG40 w kontekście metody rakiet giełdowych

Ostatnio bardzo intensywnie zastanawiam się nad wyglądem siły względnej sWIG80/mWIG40. Jest to siła względna łącząca punkty na wykresie, z których każdy pokazuje wynik dzielenia wartości indeksu małych spółek przez wartość indeksu średnich spółek.

Jeżeli w jakimś okresie wykres siły względnej sWIG80/mWIG40 wzrósł to znaczy, że w tym okresie indeks małych spółek sWIG80 był lepszy od indeksu mWIG40. Jeżeli natomiast w jakimś okresie wykres siły względnej sWIG80/mWIG40 spadł to znaczy, że w tym okresie indeks małych spółek sWIG80 był słabszy od indeksu mWIG40

Oto skład indeksu małych spółek sWIG80

https://stooq.pl/q/i/?s=swig80&o=2&i

Oto skład indeksu średnich spółek mWIG40

https://stooq.pl/q/i/?s=mwig40&o=2&i

Prowadząc analizę tego wykresu siły względnej przypomniało mi się, że stworzyłem kiedyś metodą rakiet giełdowych. Wprawdzie wykonywałem teksty przydatności tej metody na wykresach akcji, ale w sumie dlaczego nie można by zastosować tej metody dla wykresu siły względnej ?.

Na początku warto przypomnieć na czym polega metoda rakiet giełdowych. Jej opis znajduje się pod poniższym linkiem.

http://analizy-rynkowe.pl/rakiety/

Nie zaszkodzi również przejrzeć linku kolejnego

http://analizy-rynkowe.pl/rakiety-bis/

Teraz zobaczmy wykres siły względnej sWIG80/WIG40. Metoda rakiet giełdowych wygenerowała na nim sygnał kupna w dniu 24 sierpnia 2022 roku.

sWIG80/mWIG40

SWIG80-MWIG40

Samo w sobie stanowi to sygnał pro-wzrostowy zapowiadający lepsze zachowanie indeksu małych spółek od indeksu średnich spółek.

Należy w tym miejscu poczynić bardzo ważne zastrzeżenie – z testów metody rakiet giełdowych w odniesieniu do akcji wynika, że około 2/3 sygnałów się sprawdza a około 1/3 sygnałów się nie sprawdza.

Oznacza to, że po pojawieniu się sygnału kupna zgodne z metodą rakiet giełdowych w w 2/3 przypadków kurs akcji w okresie 12 miesięcy zyskiwał na wartości a w 1/3 przypadków spadał.Jak statystyki te wyglądają w przypadku wykresów sil względnych ? – tego jeszcze nie sprawdzałem.

Panuje jednak opinia, że analizę techniczną można stosować dla różnych wykresów, tak więc dla wykresów sił względnych zapewne także….

Sławomir Kłusek, 21 września 2022 roku

fbt

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl

3+