30-04-2015

Siła względna sWIG80/WIG20 – sygnał kupna wygenerował oscylator stochastyczny. Co to znaczy ?

Zarówno wczoraj jak również i dzisiaj indeks małych spółek sWIG80 zachował się lepiej od indeksu dużych spółek WIG20.

Czy w związku z tym można oczekiwać, że po okresie przewagi akcji dużych spółek znów nadchodzi czas, w którym lepszy będzie segment spółek o mniejszej kapitalizacji.

Nie jest to wykluczone. Na wykresie siły względnej sWIG80/WIG20 na wykresie stworzonym w oparciu o dane tygodniowe można dostrzec, że po dojściu do wzrostowej linii trendu oscylator stochastyczny wygenerował sygnał kupna (co zostało zaznaczone w elipsie)

SWIG80-WIG20

Jeżeli sygnał ten miałby być wiarygodny (a na razie nie ma powodów, aby zakładać jego niewiarygodność) to oznaczałoby, że teraz czekają nas wzrosty omawianej siły względnej, czyli powinien nadejść okres w którym indeks ..maluchów” będzie znów lepszy od indeksu ,,gigantów”.

Słowo ,,maluchy” jest oczywiście umowne. Na Giełdzie Papierów Wartościowym notowanych jest wiele mniejszych spółek, niż te, które należą obecnie do indeksu sWIG80 :)

Warto zapoznać się z definicją oscylatora stochastycznego.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Oscylator_stochastyczny

Warto też pamiętać o tym, że na wykresie wskaźnika Cena/Wartość Księgowa obliczanego dla indeksu sWIG80 doszło do wybicia z formacji podwójnego dna.

http://analizy-rynkowe.pl/wykres-wskaznika-cenawartosc-ksiegowa-dla-indeksu-swig80-dostrzegam-szanse-na-wzrosty/

Sławomir Kłusek, 30 kwietnia 2015 roku

0