22-10-2014

Refleksje o sile względnej IF Capital / WIG20

Jedną ze spółek, które znalazły się w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” jest IF Capital. Przyznam, że lubię przeglądać wykresy nie tylko kursów akcji konkretnej spółki, lecz także wykresy siły względnej kursów akcji danej spółki w stosunku do na przykład indeksu WIG 20. Jakieś pół godziny temu przeglądałem wykresy siły względnej akcji poszczególnych spółek, które kiedykolwiek znalazły się w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” w stosunku do indeksu WIG 20.

Wielkie wrażenie zrobił na mnie wykres siły względnej IF Capital / WIG 20. Siła względna IF Capital / WIG 20 od końca stycznia tego roku znajduje się w trendzie spadkowym. Warto jednak zauważyć, że na wykresie tym zbudowanym w oparciu o dane tygodniowe pojawiło się od tego czasu  się kilka formacji świecowych zwiastujących zmianę trendu spadkowego na wzrostowy.

Na pierwszym wykresie zaprezentowałem w czerwonych elipsach formacje objęcia lub przenikania hossy.

IFCAPITAL-WIG20-WYKRES-PIERWSZY

Na drugim wykresie zaprezentowałem w zielonej elipsie formację gwiazdy porannej.

IFCAPITAL-WIG20-DRUGI-WYKRES

Nurtuje mnie pewne pytanie: skoro pojawiło się aż tyle formacji zwiastujących wzrost a wykres siły względnej nie przystąpił jeszcze do bardzo dynamicznego trendu wzrostowego to możliwe są dwie interpretacje: 1) wedle interpretacji pierwszej wykres kursu spółki ma w sobie aż tak mało ,,energii”, że nawet pojawienie się tylu formacji zwiastujących wzrosty nie jest w stanie doprowadzić do ogromnego wzrostu siły względnej 2) wedle drugiej interpretacji w kursie badanej spółki w stosunku do indeksu WIG 20 drzemie energia wręcz ogromna, która, jeżeli można tak powiedzieć, w końcu (może już nawet lada dzień) doprowadzi do swoistego ,,wybuchu”, czyli dynamicznych wzrostów siły względnej IF Capital.

Przyznam, że sam jestem bardzo ciekawy, jakiej to ,,odpowiedzi” ,,udzieli rynek” w tym zakresie… Na ostatnim wykresie zaznaczyłem kluczowy (moim zdaniem) opór na wykresie siły względnej IF Capital / WIG 20.

IF-CAPITAL-WIG20-WYKRES-TRZECI

W każdym razie analizując przyszłe zachowanie wykres siły względnej IF Capital można będzie dokonać szeregu refleksji na temat związków pomiędzy nagromadzeniem sporej liczby formacji świecowych o charakterze pro-wzrostowym a przyszłym zachowaniem wykresu.

Sławomir Kłusek, 22 października 2014 roku

0