27-11-2014

,,Poczekalnia” – PKO Bank Polski

W ,,Raporcie Tygodniowym” z 15 września wprowadzona została rubryka ,,Poczekalnia”, do której kwalifikowane spółki, których akcje nie wybiły się jeszcze z podwójnego dna, ale są tego bliskie.

Dotychczas do tej kategorii kwalifikowane były 4 spółki – Capital Partners, Relpol, Elektrotim oraz Mostostal Warszawa.  Warto zauważyć, że akcje Capital Partners, Relpolu oraz Elektrotimu przeszły już do rubryki ,,Wykres do przemyślenia”, natomiast Mostostal Warszawa nadal znajduje natomiast się w ,,poczekalni”.

Nazwa ,,Poczekalnia” wzięła się stąd, że podobne jak pasażerowie oczekują nas swój pociąg (sprzedaż akcji można w takim kontekście porównać do opuszczenia pociągu) tak też spółki oczekują na to, aby zostać wprowadzone do rubryki ,,Wykres do przemyślenia”.

Dziś do rubryki ,,Poczekania” wprowadzam akcje PKO Banku Polskiego. Do rubryki ,,Wykres do przemyślenia” (do której kwalifikuje tylko takie spółki, których akcje już wybiły się z podwójnego dna) akcje PKO BP przeszłyby wówczas, gdyby kurs jednej akcji tej spółki wzrósł (na zamknięciu sesji) do  poziomu co najmniej 37 złotych i 67 groszy. Wówczas pojawiłaby się szansa na wzrost kursu do 39 złotych i 11 groszy.

PKO-BP

Akcje PKP BP są notowane w stosunku od akcji innych dużych banków znajdujących się pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego (a więc tych wchodzących w skład Warszawskiego Indeksu Giełdowego Spółek Krajowych WIG-Poland) przy stosunkowo niskich poziomach wskaźników C/Z oraz C/WK

Przykładowo o ile wskaźnik C/Z kształtuje się dla sześciu innych dużych banków wchodzących w skład indeksu WIG-Poland (PekaO, mBank, Handlowy, Millenium, BZ WBK, ING BSK) na poziomie średnio 16,7, o tyle dla PKO BP na poziomie 13,4.

Z kolei o ile wskaźnik C/WK kształtuje się dla sześciu powyższych banków (PekaO, mBank, Handlowy, Millenium, BZ WBK, ING BSK) na poziomie średnio 1,98, o tyle dla PKO BP na poziomie 1,72.

Ponieważ jest to indeks spółek krajowych w jego skład nie wchodzą na przykład akcje spółek włoskiego banku Unicredit, czeskiej grupy energetycznej CEZ oraz np. ukraińskiej spółki Kernel.

Warto zauważyć, że siła względna PKO BP / WIG – Banki znajduje się od 22 stycznia 2009 roku w długoterminowym trendzie spadkowym. Akcje PKO BP zachowywały się gorzej od indeksu WIG-Banki w 2009 roku, 2010 roku, 2011 roku, 2012 roku, 2013 roku oraz w okresie od końca 2013 roku do 26 listopada 2014 roku. Zastanawiam się: czy nie nadszedł, aby czas na zmianę tej tendencji ?

PKO-BP-WIG-BANKI

Na wykresie siły względnej PKO-BP/WIG-Banki na wykresie stworzonym w oparciu o dana tygodniowego utworzyła się tak zwana pozytywna dywergencja pomiędzy wskaźnikiem MACD a wykresem tej siły. MACD. Jest to zjawisko świadczące o wytracaniu trendu spadkowego. Czy oznacza to pojawienie się szansy na zmianę długoterminowego trendu na wykresie tej siły, czyli na to, że akcje PKO Banku Polskiego zachować się będą lepiej od indeksu WIG-Banki ? Niewykluczone.

PKO-BP-WIG-BANKI-DRUGI-WYKRES

Sławomir Kłusek, 27 listopada 2014 roku

 

 

 

 

0