04-02-2015

,,Poczekalnia” – Atrem

Dziś w rubryce ,,Poczekalnia” umieszczam spółkę Atrem.

Z technicznego punktu widzenia warto zauważyć, że jeżeli kurs spółki osiągnąłby od dołu (na zakończeniu sesji) poziom 4 złotych i 60 groszy doszłoby do wybicia z formacji podwójnego dna.

ATREM

ATREM

Wówczas można by oczekiwać realizacji formacji podwójnego dna skutkującego wzrostem do 5 złotych i 29 groszy.

Warto jednak pamiętać, że ,,wypełnienie się” formacji jest tylko podstawowym, minimalnym zadaniem formacji podwójnego dna. Formacja podwójnego dna jest bowiem po prostu formacją zmiany trendu spadkowego na wzrostowy.

Z punktu widzenia wskaźników rynku kapitałowego akcje spółki Atrem wycenione są w przypadku wskaźnika C/Z (12,5) na poziomie niższym od średniego poziomu tego wskażnika dla polskiego rynku akcji (36,6).

Także z punktu widzenia wskaźnika C/WK (0,64) akcje tej spółki wycenione są na poziomie niższym od średniego poziomu tego wskaźnika dla polskiego rynku akcji (1,1).

Z kolei z punktu widzenia wskaźnika stopy dywidendy (3,8%) akcje tej spółki wycenione są na poziomie wyższym od średniego poziomu tego wskaźnika dla polskiego rynku akcji (3,3 %).

Z badań empirycznych zaprezentowanych przez Roberta A. Haugena w książce ,,Nowa nauka o finansach. Przeciw efektywności rynku” wynika, że warto kupować akcje spółek, w przypadku, których poziom wskaźnika C/Z (cena / zysk netto) oraz C/WK (cena / wartość księgowa) kształtują się na poziomie niższym od średniego poziomu dla całego rynku akcji a poziom stopy dywidendy kształtuje się na poziomie wyższym od tego średniego poziomu.

http://www.maklerska.pl/nowa-nauka-o-finansach-przeciw-efektywnosci-rynku-p-20.html

Czy teoria ta sprawdzi się w przypadku akcji spółki Atrem ? Zobaczymy.

Spółka w 2012 roku odnotowała stratę netto, ale od tego czasu sytuacja się poprawiła.

http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/prof/spolki/finanse?wlid=5511

http://mojeinwestycje.interia.pl/news?inf=2057573

Należy przypomnieć, że podstawową rubryką analityczną jest rubryka ,,Wykres do przemyślenia”, w której prezentowane są wykresy tych przykładowych akcji spółek, które już wybiły się z formacji podwójnego dna.

Od drugiego numeru ,,Raportu Tygodniowego” postanowiłem jednak wprowadzić także kategorię ,,poczekalnia”. Podobnie jak pasażerowie czekają w poczekalni na swój pociąg tak i spółki ,,oczekują” tego, aby zostać wprowadzone do rubryki ,,Wykres do przemyśleń”.

Sławomir Kłusek, 4 lutego 2015 roku

0