06-09-2020

7 września 2014 roku dokonałem pierwszego wpisy na stronie analizy-rynkowe.pl. Dziś napiszę o tym na czym polega metoda niedźwiedzi wyginających się w pałąk

Jutro przypada bardzo ważny dla mnie dzień. Oto 7 września 2014 roku dokonałem pierwszego wpisu na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl. Tak więc będzie to już 6 rocznica.

Chciałbym tą stronę prowadzić nadal przy czym moim zamiarem jest to, aby w coraz większym stopniu być nie tylko analitykiem giełdowych, lecz także inwestorem giełdowym.

Przygotowując się do tego ważnego zadania postanowiłem upublicznić wyniki swoich badań nad dwoma autorskimi metodami inwestowania na rynku akcji wykorzystującymi analizę techniczną.

Pierwsza z nich to metoda wydm giełdowych, druga to metoda niedźwiedzi wyginających się w pałąk.

O metodzie wydm giełdowych pisałem już w poprzednich dniach. Dziś przyszedł czas na zaprezentowanie metody niedźwiedzi wyginających się w pałąk.

Metoda ta generuje sygnały kupna, przy czym zakłada się, że pozycja zamykana jest po 12 miesiącach od momentu pojawienia się sygnału kupna.

Jak wyznacza się sygnały kupna ?

Aby na to pytanie odpowiedzieć należy najpierw na wykresie kursu akcji zaznaczyć 3 średnie. Każda z nich jest średnią ze 100 sesji.

Pierwsza średnia to średnia koloru różowego. Można ją wyznaczyć na przykład na stronie https://stooq.pl/. Jest to średnia nazwana ta w języku angielskim ,,Times Series”. Nazywam ją średnią czasową – w uproszczeniu różową.

Druga średnia to średnia koloru błękitnego. Można ją także wyznaczyć na przykład na stronie https://stooq.pl/. Jest to średnia nazwana ta w języku angielskim ,,Traingular”. Nazywam ją średnią trygonalną  – w uproszczeniu błękitną.

Trzecia średnia to średnia koloru żółtego. Można ją także wyznaczyć na przykład na stronie https://stooq.pl/. Jest to średnia nazwana ta w języku angielskim ,,Variable”. Nazywam ją średnią zmienną  – w uproszczeniu żółtą.

Dokładnie rzecz biorąc średnie te można wyrysować wchodząc na przykład do wykresu jakiejkolwiek spółki klikając napis ,,Wykres HTML5” znajdujący się po kliknięciu na jakąkolwiek spółkę

Tu znajduje się lista spółek:

https://stooq.pl/t/?i=513

Po kliknięciu na napis ,,Wykres HTML5” znajduje się dział w którym można przeprowadzić analizę techniczną spółki. W dziale ,,oscylatory” można wybrać ,,moving average” a następnie można zaznaczyć odpowiednie średnie (na przykład te oznaczone w języku angielskim jako ,,Times Series”, ,,Traingular” czy też ,,Variable”.

Tytułem przykładu popatrzmy na wykres kursu akcji spółki KGHM.

KGHM

KGHM

Kluczowy jest taki okres, w którym średnia różowa znajdowała się poniżej zarówno średniej błękitnej, jak również średniej żółtej a jednocześnie (to bardzo ważne !) najniższy poziom kursu w tym okresie był wyższy od najniższego poziomu średniej różowej w tym okresie.

Taki był na przykład okres od 25 czerwca 2015 roku do 24 marca 2016.

Jeżeli potem średnia różowa przebija od dołu średnią błękitną (a do tego doszło w dniu 29 marca 2016 roku co zaznaczyłem linią pionową koloru zielonego)  to w tym dniu (czyli w dniu 29 marca 2016 roku) pojawia się sygnał kupna zgodnie z metodą niedźwiedzi wyginających się w pałąk.

Postanowiłem sprawdzić ile wynosiła  średnia 12-miesięczna zmiana kursu akcji spółki po pojawieniu się sygnału kupna zgodnie z metodą niedźwiedzi wyginających się w pałąk w grupie spółek wchodzących aktualnie w skład indeksu WIG20.

Okazało się, że wynosiła ona 49.7 %.

Oto plik z wynikami testu metody niedźwiedzi wyginających się w pałąk przeprowadzonego dla wszystkich spółek wchodzących aktualnie w skład indeksu WIG20.

METODA-NIEDZWIEDZI-WYGINAJACYCH-SIE-W-PALAK-WIG20

Przeprowadziłem także analogiczne obliczenia dla próby losowej o której wspominałem w dniu 31 sierpnia 2020 roku

http://analizy-rynkowe.pl/na-czym-polega-metoda-wydm-gieldowych-i-ile-wynosi-procentowa-12-miesieczna-zmiana-kursu-akcji-po-pojawieniu-sie-sygnalu-kupna-zgodnie-z-metoda-wydm-gieldowych/

Postanowiłem sprawdzić ile wynosiła  średnia 12-miesięczna zmiana kursu akcji spółki po pojawieniu się sygnału kupna zgodnie z metodą niedźwiedzi wyginających się w pałąk w grupie spółek stanowiących próbę losową.

Okazało się, że wynosiła ona 32,4 %.

Oto plik z wynikami testu metody niedźwiedzi wyginających się w pałąk przeprowadzonego dla spółek stanowiących próbę losową.

METODA-NIEDZWIEDZI-WYGINAJACYCH-SIE-W-PALAK-PROBA-LOSOWA

Sławomir Kłusek, 6 września 2020 roku

fcveb

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl.

31+