25-09-2014

NIKKEI 225 – jest w Japonii jakaś taka siła !

Jedną z technik analizy technicznej jest analiza wykresu siły względnej jednego instrumentu finansowego względem innego instrumentu finansowego będącego określonym punktem odniesienia. Tak jak można wyszukiwać różnych formacji odwrócenia lub też kontynuacji trendu na wykresie konkretnego instrumentu finansowego (np. japońskiego indeksu NIKKEI 225) tak też można poszukiwać takich formacji na wykresie przedstawiającym siłę względną indeksu NIKKEI 225 w stosunku do powiedzmy indeksu WIG 20.

O ile analizując wykres indeksu NIKKEI 225 możemy starać się odpowiedzieć na pytanie: czy w perspektywie najbliższych dni, tygodni, miesięcy lub lat indeks NIKKEI 225 wzrośnie czy też spadnie, o tyle analizując wykres siły względnej NIKKEI 225 / WIG20 możemy starać się odpowiedzieć na pytanie: ,,czy w perspektywie najbliższych dni, tygodni, miesięcy lub lat indeks NIKKEI 225 będzie mocniejszy czy słabszy od indeksu WIG 20 ?”.

W tym kontekście warto zauważyć, że na bardzo długoterminowym wykresie siły względnej NIIKKEI 225/WIG20 doszło do wybicia z formacji podwójnego dna. Formacja ta jest nieco nietypowa. Jej nietypowość polega na tym, że jeden dołek znajduje się na dość istotnie odmiennym poziomie niż dołek drugi. Osobiście uważam, że nie ma przeszkód, aby taką formację uznać za formację podwójnego dna, tyle tylko, że warto podkreślić w analizie, że ma ona charakter właśnie nietypowy.

NIKKEI-225

Ponieważ analizowana formacja ma charakter bardzo długoterminowy również wnioski z niej płynące powinny dotyczyć najbliższych kilku lat (przyszłość pokaże, czy będzie to okres 2 czy też na przykład 3 lat). W każdym razie z tego wykresu wynika, że w tak rozumianej (2-,3-letniej perspektywie) perspektywie długoterminowej indeks NIIKKEI 225 będzie zachowywać się prawdopodobnie lepiej od indeksu WIG 20.

Czy jest to zła wiadomość dla indeksu WIG 20 ? W pewnym  sensie tak, ale nie widzę żadnych przeszkód dla nadejścia od jesieni 2014 roku długoterminowej hossy w przypadku indeksu WIG 20, tyle tylko, że jej skala prawdopodobnie nie będzie aż tak duża jak w przypadku indeksu NIKKEI 225 (patrząc na to zagadnie w perspektywie od dnia dzisiejszego do powiedzmy dnia następującego za 24 czy też 36 miesięcy). Po drugie z wykresu wynika (moim zdaniem) także i to, że wstępnym warunkiem pojawienia się długoterminowej hossy w przypadku indeksu WIG 20 jest przebicie rocznych szczytów w przypadku indeksu NIKKEI 225, co (w przypadku cen zamknięcia) już nastąpiło.

Sławomir Klusek, 25 września 2014 roku

 

 

 

 

0