21-02-2016

NIKKEI 225 – analiza wykresu w kontekście metody 1-2-3 Victora Sperandeo

W perspektywie co najmniej krótkoterminowej możliwe są spadki japońskiego indeksu NIKKEI225.

Dlaczego tak sądzę ? Zaraz wyjaśnię.

W tym kontekście warto zapoznać się z fragmentami książki Victora Speranedeo, który osiągnął olbrzymi sukces na rynku kapitałowym.

W latach 1978 – 1989 osiągnął średnią roczną stopę zwrotu z zarządzanego portfela na poziomie 70,7 proc., będąc aż w 11 na 12 lat lepszym od indeksu S&P 500.

Victor Sperandeo napisał niegdyś książkę ,,Trader VIC Metody Mistrza Wall Street”. W książce tej wyjawia pewien sekret swego sukcesu. Okazuje się otóż, że źródłem sukcesów Victora Sperandeo jest stosowanie między innymi tak zwanej metody 1-2-3. Na czym ta metoda polega ?

W swojej książce Sperandeo pisze m.in., że metoda ta pozwala rozpoznać np. zmianę trendu ze wzrostowego na spadkowy. Wymienia on w tym kontekście trzy fazy.

Faza 1 – Przełamanie linii trendu wzrostowego.

Faza 2 – Trend przestaje osiągać nowe szczyty. W trendzie rosnącym po korekcie spadkowej ceny wzrosną ponownie, ale nie przekroczą poprzedniego szczytu lub ledwie go przekroczą i opadną.

Faza 3 – Cena spada poniżej poprzedniego krótkoterminowego dołka.

Victor Sperandeo pisze: ,,to jest proste jak 1-2-3 – trend się zmienił !”

Popatrzmy na indeks NIKKEI225.

Faza 1 – Przełamanie linii trendu na wykresie indeksu NIKKEI225

NIKKEI-1

Faza 2 – Trend przestaje osiągać nowe szczyty. W trendzie rosnącym po korekcie indeks NIKKEI225  wzrósł ponownie, ale nie przekroczą poprzedniego szczytu.

NIKKEI-2

Faza 3 – Indeks WIG 20 spadł poniżej poprzedniego krótkoterminowego dołka.

NIKKEI-3

Co powiedziałby Victor Sperandeo dziś ? oczywiście pewności nie ma, ale prawdopodobnie powiedziałby ,,to jest proste jak 1-2-3 – trend się zmienił !”.

Sławomir Kłusek, 21 lutego 2016 roku

Treści zawarte na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl

0