04-08-2016

Na wykresie siły względnej Stalprofil/WIG20 doszło do wybicia z dużego podwójnego dna. Uwaga ! – bardzo podoba mi się zachowanie średniej ruchomej z 200 sesji w trakcie tworzenia się tej formacji

Umieszczenie spółki w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” oznacza, że nagromadziła się pewna liczba argumentów technicznych, psychologicznych oraz fundamentalnych przemawiających za tym, że kurs akcji danej spółki może zachowywać się na przestrzeni 12 miesięcy stosunkowo mocno.

Ten dobór argumentów ma charakter subiektywny, choć można by się pokusić o ich pewne uporządkowanie. Przypomnę, że według najnowszych obliczeń średnia procentowa zmiana kursu akcji spółki po wprowadzeniu jej do rubryki ,,Wykres do przemyślenia” w okresie 12 pierwszych miesięcy po jej wprowadzeniu do tej rubryki była dotychczas lepsza o 22,4 punku procentowego od WIG-u, co poczytuję za pewien sukces.

Ostatnią spółką umieszczoną w rubryce ,,Wykres do przemyślenia była spółka Stalprofil. Korzystając z okazji pragnę zwrócić uwagę na wykres siły względnej Stalprofil/WIG20. Na wykresie tym można dostrzec wybicie ze stosunkowo dużej formacji typowego podwójnego dna.

Po wybiciu z tej formacji powinno dojść do zmiany trendu ze spadkowego na wzrostowy. Oznacza to, że wchodzimy w okres, w którym wykres siły względnej Stalprofil/WIG20 powinien zwyżkować. Mówiąc wprost oznacza to, że zachowanie kursu akcji spółki Stalprofil powinno być lepsze od zachowania indeksu WIG20. To budzi optymizm.

STALPROFIL/WIG20

STALPROFIL-WIG20

Warto przy okazji zauważyć, że przed wybiciem z formacji (w trakcie jej kształtowania się) mieliśmy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją związaną z zachowaniem średniej ruchomej z 200 sesji. Oznaczyłem ją kolorem czerwonym.

Doświadczenie podpowiada mi, że kiedy w trakcie tworzenia się formacji podwójnego dna kurs co najmniej 10 razy ,,obija” się o tą średnią (czyli przecina ją właśnie co najmniej 10 razy w sytuacji, gdy średnia ta znajduje się w trendzie horyzontalnym) to następuje proces swoistego ,,zbierania energii”, która ma szansę szczególnie silnie ,,wybuchnąć”.

To bardzo więc dobry ,,układ techniczny”. Wedle moich obserwacji zwiększa to wiarygodność formacji podwójnego dna i stwarza szansę na to, że ruch po wybiciu z formacji będzie spory…oczywiście ruch w górę.

Sławomir Kłusek, 4 sierpnia 2016 roku

Treści zawarte na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl

0