06-06-2017

Kurs akcji Giełdy Papierów Wartościowych z silnym potencjałem wzrostu !

Kurs przebił 52-tygodniowe maksimum

Kurs akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych przebił wczoraj swe 52-tyogniowe maksimum. Świadczy to o sile strony popytowej. Prawdopodobnie inwestorzy giełdowy uznali, że perspektywy wzrostu zysków GPW prezentują się pomyślenie.

Wiara w dobre perspektywy

Warto zauważyć, że GPW zaprezentowała ostatnio raport kwartalny. Okazało się, że wprawdzie zysk netto w I kwartale był nieco niższy od oczekiwań analityków, ale jak widać, że nie zachwiało to wiarą inwestorów giełdowych w perspektywy rozwoju naszego narodowego operatora giełdowego.

https://stooq.pl/n/?f=1175223&search=+gpw+

Nowe debiuty, moda na patriotyzm gospodarczy

Pełniący funkcję prezesa GPW Janusz Grzywiński wyraził przekonanie, że w kolejnych miesiącach na naszej rodzimej giełdzie może zadebiutować około 10 nowych spółek. Od początku 2017 roku na giełdzie miały miejsce dwa duże debiuty: Dino Polska oraz Griffin Premium RE. Szczególnie należy podkreślić znaczenie debiutu akcji spółki Dino Polska. Okazuje się, że nasza rodzima sieć sklepów Dino ma już w Polsce więcej sklepów, niż niemiecki Lidl.

https://bezprawnik.pl/supermarkety-dino/

https://bezprawnik.pl/wp-content/uploads/2017/05/mapa-dino.jpg

Jak można dostrzec moda na patriotyzm gospodarczy staje się coraz większa. Bardzo dobrze. Oczywiście należy przypomnieć, że pojęcie to może mieć wiele znaczeń. Pisał o tym na przykład prezes spółki Asseco Poland Adam Góral.

http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/534030,adam-goral-piec-zasad-patriotyzmu-gospodarczego.html

GPW to średnia spółka

Po tym ogólnym wstępie chciałbym przejeść do tego co lubię najbardziej – do analizy technicznej. Szczególnie chciałbym się skoncentrować na analizę wykresu siły względnej GPW/mWIG40. Warto bowiem zauważyć, że GPW wchodzi w skład indeksu średnich spółek mWIG40.

Dostrzegam siłę

Przypomnę na czym polega wykres siły względnej. Otóż przez wykres siły względnej rozumiem wykres prezentujący nie sam wykres ceny określonego aktywu (na przykład ceny akcji), ale wykres prezentujący relację poziomu określonego instrumentu finansowego w stosunku do innego punktu odniesienia, na przykład indeksu WIG20.

Uwaga – wykresy siły względnej mogą dotyczyć nie tylko wykresu siły relatywnej ceny akcji spółki X w stosunku do jakieś indeksu, ale także na przykład indeksu branży budowlanej do indeksu WIG20.

Jeżeli na przykład poziom indeksu branży budowlanej wynosiłby 35 a poziom indeksu WIG 20 wynosiłby 5 to poziom siły względnej wynosiłby 7 (35 dzielimy przez 5). To oczywiście tylko przykład teoretyczny.

Popatrzmy na wykres siły względnej GPW/mWIG40. Przed wszystkim warto zauważyć, że kluczowa średnia ruchoma – średnia arytmetyczna z 200 sesji zmieniła bieg na rosnący a wykres siły względnej GPW/mWIG40 przebił ją od dołu.

GPW/mWIG40

GPW-MWIG40-WYKRES-1

Po drugie po wybiciu z formacji nietypowego podwójnego dna doszło do korekty spadkowej, która doprowadziła do powrotu do wnętrza formacji. Zdarza się. Po zakończeniu korekty spadkowej można spodziewać się zwyżek.

GPW/MWIG40

GPW-MWIG40-WYKRES-2

Po trzecie w na wykresie stworzonym w oparciu o dane kwartalne doszło do pojawienia się tak zwanej dywergencji pozytywnej, dzięki czemu zebrała się swoista energia do zwyżek. Taka jest bowiem rola dywergencji pozytywnej. Polega ona na tom, że o ile dołek na wykresie siły względnej ukształtował się na wyższym poziomie, niż dołek poprzedni, o tyle dołek w przypadku wskaźnika (MACD) ukształtował się na wyższym poziomie niż poprzedni dołek tego wkaźnika

GPW/MWIG40

GPW-MWIG40-WYKRES-3

Po czwarte: na wykresie stworzonym w oparciu o dane kwartalne w obszarze konsolidacji po spadkach ukształtowały się formacje zapowiadające zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy: formacja harami oraz formacja przenikania hossy.

GPW/MWIG40

GPW-MWIG40-WYKRES-4

Pozytywna rekomendacja

Z fundamentalnego punktu widzenia warto zauważyć, że analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego Maciej Bobrowski wydał w lutym tego roku rekomendację kupna dla akcji GPW.

Wokół spółki cisza, to dobrze

W swoich analizach publikowanych na stronie internetowej http://analizy-rynkowe.pl/  uwzględniam zarówno czynniki techniczne, jak również fundamentalne i psychologiczne. W tym kontekście szczególnej wagi nabiera refleksja nad sposobami połączenia analizy technicznej, fundamentalnej i psychologicznej.

Z punktu widzenia analizy psychologicznej ważne znaczenia ma dla mnie na przykład obserwacja funkcjonowania forum dyskusyjnego prowadzonego przez portal http://www.bankier.pl/. Wychodzę z założenia mówiącego, że brzmi: kursy akcji tych spółek o których się teraz mało mówi w mediach zachowają się w przyszłości lepiej niż kursy akcji tych spółek o których teraz mówi się w mediach dużo.

Oczywiście popularność spółki w mediach może być mierzona w różny sposób. W dzisiejszym świecie ogromną rolę odgrywa Internet. W związku z tym założyłem, że miarą popularności spółki w mediach będzie liczba wpisów (czyli tak zwanych postów) na temat danej spółki na forum giełdowym znanego portalu internetowego http://www.bankier.pl/  na przestrzeni ostatnich 30 dni.

http://www.bankier.pl/gielda/notowania/ranking-popularnosci

W przypadku GPW liczba tych wpisów wyniosła 15. To bardzo mało jak na średnią spółkę. Wokół spółki panuje więc cisza. Z tego powodu także z psychologicznego punktu widzenia otwiera się droga do zwyżek kursu.

Liczę na przebicie rekordu  

Teraz popatrzmy na wykres kursu akcji GPW. Po przebiciu 52-tygodniowego maksimum kurs będzie prawdopodobnie zmierzał  w kierunku ważnego oporu (Z 22 maja 2015 roku) znajdującego się na poziomie 53 złotych. Potem można oczekiwać ataku na szczyt historyczny (54 złote i 20 groszy z 31 maja 2011 roku) a potem jego przebicia. 

GPW

GPW

Dlaczego podchodzę do tego aż tak optymistycznie ? Otóż przekonuje mnie do tego bardzo dobrze się prezentujący wykres siły względnej GPW/mWIG40. Wykres te jest, że tak powiem najeżony pozytywnymi sygnałami technicznymi. Jest więc w kursie GPW to ,,coś”, co powoduje, że można oczekiwać się w perspektywie kilku lub kilkunastomiesięcznej relatywnie bardzo  mocnego zachowania akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Uwaga !

Jakiś czas temu założyłem swój profil na Facebooku. W tej sytuacji  kontakt ze mną możliwy jest także za pomocą tego medium społecznościowego. Wiele rożnych przemyśleń i informacji zamieszczam na Facebooku wyłącznie (!) dla ,,znajomych z Facebooka”.

https://pl-pl.facebook.com/people/S%C5%82awomir-K%C5%82usek/100007887437416

Sławomir Kłusek, 6 czerwca 2017 roku

sk

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności  za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl

0