02-09-2015

Jeszcze o miedzi w kontekście WIG-u 20.. jest pewien problem o którym warto pamiętać.

Ostatni wpis poświęcony związkom między zachowaniem cen kontraktów terminowych na miedź a zachowaniem indeksu WIG20 wymaga pewnego doprecyzowania.

Na razie zakładam (tak jak napisałem), że utworzenie się formacji przenikania hossy naw wykresie cen kontraktów terminowych na miedź może stanowić zapowiedź wzrostów cen owych kontraktów a w konsekwencji indeksu WIG20.

Sytuacja jest jednak (co trzeba z drugiej strony przyznać) niebezpieczna. Warto bowiem pamiętać, że generalny długoterminowy trend w przypadku cen kontraktów terminowych na miedź jest spadkowy.

Mówiąc o szansie na wzrosty mam na myśli na razie tylko wzrostowe odreagowanie.

Przypatrzmy się bliżej wykresowi indeksu WIG20.

Gdyby doszło do spadku poniżej 224,40 na wykresie liniowym (na zamknięciu którejś sesji) wówczas ten wzrostowy scenariusz mógłby ulec być może unieważnieniu.

MIEDŹ 

MIEDZ

To właśnie jest największy problem, że na wykresie cen kontraktów terminowych na miedź mamy do czynienia z szansą na wzrostowe korekcyjne odreagowanie w generalnym  trendzie spadkowym a nie na fazę wzrostów w generalnym trendzie wzrostowym.

To jest właśnie ten problem.

MIEDZ-BIS

W każdym razie jeżeli założymy, że generalnie rzecz biorąc długoterminowy trend na wykresie cen kontraktów terminowych na miedź jest spadkowy to…wskazuje na ogromną wagę badania sił względnych typu ,,cena akcji X w stosunku do ceny kontraktów terminowych na miedź”.

O tym problemie można też przeczytać w artykule…

http://analizy-rynkowe.pl/kursy-ktorych-akcji-moga-wykazywac-szczegolnie-wysoka-odpornosc-na-ewentualne-dalsze-spadki-cen-kontraktow-terminowych-na-miedz-jak-mozna-sprobowac-odpowiedziec-na-to-pytanie/

Sławomir Kłusek, 2 września 2015 roku

0