08-08-2016

Indeks ogólnoświatowy przebił linię trendu spadkowego, co połączeniu z uwarunkowaniami psychologicznymi powinno sprzyjać kontynuacji trendu wzrostowego na największych dojrzałych rynkach akcji

Poszczególne krajowe giełdy papierów wartościowych publikują własne krajowe indeksy. W USA mamy na przykład indeks S&P500, w Niemczech DAX30, w Japonii NIKKEI225. Są jednak oprócz tego publikowane indeksy w skład których wchodzą spółki z różnych krajów. Istnieje na przykład tak zwany indeks ogólnoświatowy MSCI World. W skład tego indeksu wchodzą spółki z bardzo wielu krajów dojrzałych (USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji i innych)

Tutaj można znaleźć skład tego indeksu.

https://www.msci.com/resources/factsheets/index_fact_sheet/msci-world-index.pdf

(str.2)

Tutaj natomiast dane o notowaniach tego indeksu.

http://stooq.pl/q/?s=^mxwo

Warto zauważyć, że na wykresie indeksu ogólnoświatowego mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją.

Po pierwsze przebity został trend spadkowy poprowadzony przez szczyty z 21 maja, 22 czerwca oraz 20 lipca 2015 roku.

INDEKS OGÓLNOŚWIATOWY

SWIAT-1

Po drugie indeks ogólnoświatowy po przejściowym spadku poniżej szczytu z 31 października 2007 roku powrócił ponad ten szczyt.

INDEKS OGÓLNOŚWIATOWY

SWIAT-2

Po trzecie indeks dzięki ostatnim zwyżkom przebił od dołu wszystkie kluczowe średnie ruchome (począwszy od średniej ze 100 sesji, poprzez średnią z 200 sesji, 500 sesji aż po średnią z 1000 sesji).

INDEKS OGÓLNOŚWIATOWY

SWIAT-3

W tym kontekście warto jednak wskazać na jeszcze jeden argument o charakterze psychologicznym.

Oto co pewien czas prowadzone są badania wśród zarządzających aktywami w skali ogólnoświatowej w ramach ,,Global Fund Manager Survey” przez bank inwestycyjny Bank of America Merrill Lynch.

W badaniu z czerwca 2016 roku tak jak zazwyczaj zapytano zarządzających o preferowany przez nich udział gotówki w aktywach przez nich zarządzanych.

Okazało się, że udział ten wyniósł 5,7 % i na tle danych historycznych był bardzo wysoki. Świadczy to o relatywnym pesymizmie zarządzającym. Jest to najwyższy poziom od listopada 2001 roku.

https://mninews.marketnews.com/content/boa-merrill-fund-survey-global-investors-sit-cash-bearish

Paradoksalnie to informacja …pozytywna !. Tak pozytywna. Jedno z powiedzeń rynkowych mówi bowiem, że ,,hossa wspina się po ścianie strachu”. Biorąc to pod uwagę można oczekiwać, że wzrosty indeksu ogólnoświatowego będą kontynuowane. Pewności nie ma, ale szanse na realizację tego scenariusza są spore.

Sławomir Kłusek, 8 sierpnia 2016 roku

Treści zawarte na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl

0