10-06-2020

Indeks Cenowy wybił się z formacji nietypowego podwójnego dna i stoi przed szansą na zwyżkę o 7,7 %

Sytuacja na polskim rynku akcji staje się coraz bardziej interesująca i w gruncie rzeczy optymistyczna. Ów optymizm dostrzec można na wykresie Indeksu Cenowego obliczanego przez portal internetowy https://stooq.pl/.

Zanim przejdę do dalszej części rozważań warto przede wszystkim przypomnieć, że indeks Cenowy obejmuje akcje wszystkich spółek noto0wanych na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz na rynku New Connect. Co ważne udział każdej spółki we wspomnianym indeksie jest dokładnie taki sam.

Z uwagi na specyfikę indeksu przedstawia on przede wszystkim sytuację w grupie akcji małych spółek. Kiedy Indeks Cenowy spada spadają również akcje małych spółek, kiedy rośnie to akcje spółek małych także rosną.

Teraz przejdźmy do analizy. Przede wszystkim warto zauważyć, że Indeks Cenowy znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym od 2007 roku. Teraz pojawiły się pewne sygnały zapowiadające zmianę trendu długoterminowego ze spadkowego na wzrostowy.

Po pierwsze Indeks Cenowy zbliżył się do bardzo ważnego wsparcia z 2012 roku. Przy wsparciu tym indeks podlega procesowi konsolidacji. Pojawienie się konsolidacji w pobliżu wsparcia oznacza pojawienie się szansy na silny ruch w górę.

IC

Po drugie na wykresie stworzonym w oparciu o dane tygodniowe można zauważyć pojawienie się pozytywnej dywergencji indeksu ze wskaźnikiem MACD. Zapowiada to wyhamowanie siły trendu spadkowego i jego zmianę na wzrostowy

IC-BIS

Po trzecie na wykresie Indeksu Cenowego doszło do wybicia z formacji nietypoego podwójnego dna.

IC-BIS-BIS

Chciałbym przypomnieć w jaki sposób można obliczyć minimalny docelowy poziom kursu po wybicia z formacji podwójnego dna.

Sposób postępowania jest następujący:

1.Ustalamy poziom wyższego dołka (z dołków D1 oraz D2)

2.Ustalamy poziom szczytu (S) pomiędzy dołkami

3.Dzielimy poziom szczytu (S) przez poziom wyższego dołka

4.W wyniku tego dzielenia otrzymujemy mnożnik podwójnego dna

5.Mnożnik podwójnego dna mnożymy przez poziom szczytu (S)

6.W wyniku tego mnożenia otrzymujemy pewną liczbę, którą zaokrąglamy do 2 miejsc po przecinku

7.Liczba ta to minimalny docelowy poziom kursu po wybicia z formacji podwójnego dna

Stosując powyższą procedurę można dojść do wniosku, że po wybiciu z formacji nietypowego podwójnego dna Indeks Cenowy powinien zwyżkować jeszcze co najmniej o 7,7 %, czyli do 715,0 pkt.

Obecny poziom Indeksu Cenowego wynosi 663,85 pkt.

Bieżące wartości Indeksu Cenowego można znaleźć tutaj

https://stooq.pl/q/?s=^_pl

Sławomir Kłusek, 10 czerwca 2020 roku

19+