11-09-2014

Formacja odwróconego spodka na WIG-u 20

Jedną z pierwszych książek  poświęconej tematyce giełdowej, które kupiłem była ,,Sztuka spekulacji” Zenona Komara. Pamiętam, że to właśnie z tej książki dowiedziałem się czym są formacje techniczne. Pamiętam, że wśród katalogu tych formacji wymieniana jest także formacja odwróconego spodka. Warto skorzystać z tej obecnej okazji i przypomnieć sobie czym jest ta formacja.

Oto na stronie Beskidzkiego Domu Maklerskiego czytamy, że ,,odwrócony spodek jest jedną z rzadziej występujących formacji. Podczas jego tworzenia kształt kursu przypomina odwrócony spodek. Wolumen obrotów powinien osiągać najwyższe wartości przy maksymalnym poziomie kursu i pod koniec odwróconego spodka. Sygnał sprzedaży następuje po przebiciu poziomu wyznaczającego dolną granicę formacji – poziom ten jest określony przez lewą cześć spodka wykształconą przy stosunkowo niskich obrotach”

http://www.bdm.com.pl/ispag/encat/spodek_odwrocony.html

spodek

www.stooq.com

Obserwując zachowanie indeksu WIG 20 odnoszę wrażenie, że mamy właśnie do czynienia z taką formacją. Jest to formacja zapowiadająca spadki. Proszę jednak pamiętać, że ma ona w naszym obecnym przypadku charakter krótkoterminowy. W związku z tym zapowiada ona spadki wyłącznie o charakterze krótkoterminowym

Sławomir Kłusek, 11 września 2014 roku

0