14-07-2024

Na wykresie ETF-u wschodzących rynków akcji dostrzegłem szereg symptomów pro-wzrostowych. Jak może to wpłynąć na zachowanie WIG-u ?

Zachowanie Warszawskiego Indeksu Giełdowego w danym roku jest w dużym stopniu powiązane z sytuacją, jaka w tym roku ma miejsce w segmencie wschodzących rynków akcji. Istnieje tak zwany ETF wschodzących rynków akcji. Jest to jednostka funduszu inwestycyjnego, którego skład portfela oparty jest na segmencie owych rynków. W skład tego portfela wchodzą różne kraje. Największy udział mają w nim: Chiny, Tajwan, Indie, Korea Południowa oraz Brazylia.

https://www.msci.com/documents/10199/c0db0a48-01f2-4ba9-ad01-226fd5678111

Cena ETF wschodzących rynków akcji publikowana jest pod poniższym linkiem:

https://stooq.pl/q/?s=eem.us

Na podstawie danych z okresu 2006-2023 postanowiłem sprawdzić związek pomiędzy zachowaniem ETF-u wschodzących rynków akcji a zachowaniem Warszawskiego Indeksu Giełdowego.

Związek ten można pokazać za pomocą na przykład współczynnika korelacji liniowej Pearsona. Pokazuje on siłę i kierunek związku pomiędzy dwoma zmiennymi. Współczynnik ten może przyjmować wartości od minus 1,0 do plus 1,0.

Jeżeli przyjmuje on wartości wyraźnie dodatnie (na przykład plus 0,93, plus 0,84, plus 0,65 itd.) to można powiedzieć, że powiązanie pomiędzy dwoma zmiennymi ma charakter dodatni. Im wyższy poziom pierwszej zmiennej X tym wyższy poziom zmiennej drugiej.

Jeżeli współczynnik ten przyjmuje wartości wyraźnie ujemne (na przykład minus 0,91, minus 0,74, minus 0,51 itd.) to można powiedzieć, że powiązanie pomiędzy dwoma zmiennymi ma charakter ujemny. Im wyższy poziom pierwszej zmiennej tym niższy poziom zmiennej drugiej.

Jeżeli współczynnik ten przyjmuje wartości bliskie zeru (na przykład minus 0,05, plus 0,12, plus 0,07) to można powiedzieć, że powiązania pomiędzy oboma zmiennymi praktycznie nie ma, bądź, że jest ono minimalne.

Policzyłem poziom współczynnika korelacji liniowej Pearsona dla związku pomiędzy zachowaniem ETF-u wschodzących rynków akcji w danym roku a zachowaniem Warszawskiego Indeksu Giełdowego w tym samym roku dla lat 2006-2023.

Okazało się, że poziom tego współczynnika wyniósł plus 0,83.

Powiązanie to ma więc charakter silnie dodatni.

Na podstawie danych z lat 2006-2023 można zauważyć, że jeżeli w jakimś roku ETF wschodzących rynków akcji zwyżkował to w takim roku WIG zyskiwał średnio na wartości 21,4 %. Jeżeli z kolei w danym roku ETF wschodzących rynków akcji spadał to w takim roku WIG tracił średnio na wartości 9,8 %.

Wiedząc o tym wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że na wykresie ETF-u wschodzących rynków akcji pojawiło się w okresie ostatnich 12 miesięcy kilka sygnałów kupna zgodnie ze stworzonymi przeze mnie metodami inwestycyjnymi.

Na wykresie ETF-u wschodzących rynków akcji stworzonym w oparciu o dane dzienne sygnał kupna zgodnie z metodą rakiet giełdowych pojawił się w dniu 7 marca 2024 roku.

ETF WSCHODZĄCYCH RYNKÓW AKCJI

ETF-WSCHODZACE-AKCJE-WYKRES-1

O metodzie rakiet giełdowych można przeczytać pod linkiem

http://analizy-rynkowe.pl/rakiety/

Na wykresie ETF-u wschodzących rynków akcji stworzonym w oparciu o dane dzienne sygnał kupna zgodnie z metodą bydła giełdowego pojawił się w dniu 14 grudnia 2023 roku.

ETF WSCHODZĄCYCH RYNKÓW AKCJI

ETF-WSCHODZACE-AKCJE-WYKRES-2

O metodzie bydła giełdowego można przeczytać pod linkiem

http://analizy-rynkowe.pl/bydlo

Na wykresie ETF-u wschodzących rynków akcji stworzonym w oparciu o dane dzienne sygnał kupna zgodnie z metodą wydm giełdowych pojawił się w dniu 15 listopada 2023 roku.

ETF WSCHODZĄCYCH RYNKÓW AKCJI

ETF-WSCHODZACE-AKCJE-WYKRES-3

O metodzie wydm giełdowych można przeczytać pod linkiem

http://analizy-rynkowe.pl/wydmy

Ponadto warto zauważyć, że na wykresie ETF-u wschodzących rynków akcji stworzonym w oparciu o dane dzienne doszło do wybicia z formacji podwójnego dna. Formacja ta jest formacją zmiany trendu ze spadkowego na wzrostowy.

ETF WSCHODZĄCYCH RYNKÓW AKCJI

 ETF-WSCHODZACE-AKCJE-WYKRES-4

Podsumowanie

Nagromadzenie sporej liczby sygnałów kupna zgodnie ze stworzonymi przeze mnie kilkoma metodami inwestycyjnymi na wykresie ceny ETF-u wschodzących rynków akcji wraz z wybiciem  formacji podwójnego dna powinno sprzyjać realizacji scenariusza wzrostowego. Zgodnie z dotychczasowymi prawidłowościami powinno sprzyjać to zwyżkom Warszawskiego Indeksu Giełdowego. Czy do tego dojdzie ? Czas pokaże.

Sławomir Kłusek, 14 lipca 2024 roku

sk-17-11-2022

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl.

4+