05-12-2014

Enea – prawie idealne, bardzo estetyczne podwójne dno !

3 listopada 2014 roku ,,Raporcie Tygodniowym” w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” umieściłem poznańską spółkę energetyczną Enea, której akcje wybiły się z formacji podwójnego dna tworzonej przez kilkanaście miesięcy. Gdyby formacja ta miała się wypełnić kurs akcji musiałby wzrosnąć do 20 złotych i 74 groszy. Od momentu umieszczenia spółki w tej rubryce akcje spółki zyskały na wartości zachowując się lepiej od indeksu WIG 20.

http://analizy-rynkowe.pl/raport-tygodniowy-11/

(str.9-10)

Wspomniana formacja jest prawie idealna (można powiedzieć: bardzo estetyczna) w tym sensie, ze oba dołki (D1 oraz D2) kształtują się na prawie identycznym poziomie.

ENEA

ENEA

Z punktu widzenia wskaźników rynku kapitałowego akcje spółki Enea wycenione są w przypadku wskaźnika C/Z (8,5) na poziomie niższym od średniego poziomu tego wskaźnika dla polskiego rynku akcji (29,8).

Także z punktu widzenia wskaźnika C/WK (0,62) akcje tej spółki wycenione są na poziomie niższym od średniego poziomu tego wskaźnika dla polskiego rynku akcji (1,09).

Z kolei z punktu widzenia wskaźnika stopy dywidendy (3,3 %) akcje tej spółki wycenione są na poziomie wyższym od średniego poziomu tego wskaźnika dla polskiego rynku akcji (3,2 %).

Z badań empirycznych prowadzonych przez Roberta A. Haugena w książce ,,Nowa nauka o finansach. Przeciw efektywności rynku” wynika, że warto kupować akcje spółek, w przypadku, których poziom wskaźnika C/Z (cena / zysk netto) oraz C/WK (cena / wartość księgowa) kształtują się na poziomie niższym od średniego poziomu dla całego rynku akcji a poziom stopy dywidendy kształtuje się na poziomie wyższym od tego średniego poziomu.

Czy teoria ta sprawdzi się w przypadku akcji spółki Enea ? Zobaczymy.

Poza tym w dotychczasowej historii notowań akcji spółki Enea zawsze było tak, że każdej fali wzrostowej indeksu WIG 20 towarzyszyła fala wzrostowa w przypadku kursu akcji spółki Enea.

Możliwe więc, że z tego typu prawidłowością będziemy mieli do czynienia i tym razem.

Co ciekawe na sile względnej Enea / WIG 20 doszło do przebicia spadkowej linii trendu oraz wybicia z podwójnego dna. Może świadczyć o to dużej potencjalnej sile relatywnej akcji spółki Enea.

ENEA/WIG20

ENEA-WIG20

Pojawia się więc szansa na to, że akcje spółki Enea będą zachowywać się lepiej od indeksu WIG 20. Czy szansa ta zostanie wykorzystana ? Czas pokaże.

Sławomir Kłusek, 5 grudnia 2014 roku

 

 

 

0