23-07-2015

Czym właściwie jest ta tajemnicza ,,siła względna” ? Przykładowo popatrzmy na wykres siły względnej Budownictwo/WIG20….

Dziś rano na stronie  http://analizy-rynkowe.pl/ j opublikowałem krótki raport o perspektywach zachowania w przyszłości indeksu branży budowlanej, zarówno w kontekście ,,czystych” uwarunkowań technicznych, jak również w kontekście uwarunkowań fundamentalnych.

Chciałbym podzielić się z Państwem pewną krótką refleksją na temat wykresu tak zwanej siły względnej Budownictwo/WIG20.

Ponieważ często używam sformułowania ,,siła względna” a może nie wszyscy wiedzą, co mam na myśli postanowiłem na początku wyjaśnić to pojęcie.

Otóż przez wykres siły względnej rozumiem wykres prezentujący nie sam wykres ceny określonego aktywu (na przykład ceny akcji), ale wykres prezentujący relację poziomu określonego instrumentu finansowego w stosunku do innego punktu odniesienia, na przykład indeksu WIG20.

Uwaga – wykresy siły względnej mogą dotyczyć nie tylko wykresu siły relatywnej ceny akcji spółki X w stosunku do jakieś indeksu, ale także na przykład indeksu branży budowlanej do indeksu WIG20.

Jeżeli na przykład poziom indeksu branży budowlanej wynosiłby 35 a poziom indeksu WIG 20 wynosiłby 5 to poziom siły względnej wynosiłby 7 (35 dzielimy przez 5). To oczywiście tylko przykład teoretyczny.

Teraz przejdźmy do praktyki.

Na poniższym wykresie zaprezentowałem wykres siły względnej indeksu branży budowlanej do indeksu WIG20.

Budownictwo/WIG20

BUDOWNICTWO-WIG20

Co możemy na nim dostrzec ?

Otóż doszło na nim do wybicia z formacji nietypowego podwójnego dna.

Co to oznacza ? Oznacza to, że można oczekiwać wzrostu siły względnej, czyli w tym przypadku lepszego zachowania indeksu branży budowlanej, niż indeksu WIG20.

Czy tak się faktycznie stanie ? tego nie wiemy. Jeżeli jednak metody analizy technicznej (do których przykładam dużą wagę) mają cokolwiek znaczyć to jakiś wniosek trzeba by spróbować wysunąć….

Sławomir Kłusek, 23 lipca 2015 roku

P.S. Zachęcam (szczególnie nowych Czytelników, ale nie tylko..) to zapoznanie się z tekstem, który pomoże zrozumieć, co rozumiem prze pojęcia ,,typowego” oraz ,,nietypowego” podwójnego dna.

http://analizy-rynkowe.pl/cd-projekt-lena-przyklady-nietypowego-podwojnego-dna/

 

 

 

0