08-08-2016

Czy zachowanie siły względnej kursu akcji spółki X w stosunku do indeksu WIG20 może być zwiastunem tego, co stanie się w przyszłości z kursem akcji spółki X ?.Moim zdaniem tak. W tym kontekście popatrzmy na przypadek deweloperskiej spółki Alta

Bardzo lubię przeglądać nie tylko wykresy cen konkretnych instrumentów finansowych, ale także wykresy sił względnych ceny danego instrumentu finansowego w stosunku do ceny jakiegoś innego instrumentu finansowego, którym może być także indeks giełdowy.

Zauważyłem, że jeżeli na przykład wykres ceny akcji spółki X oraz wykres siły względnej ceny akcji spółki w stosunku do indeksu WIG różnią się w tym sensie, że o ile na wykresie ceny akcji danej spółki nie doszło jeszcze do wybicia z formacji podwójnego dna a na wykresie siły względnej ceny akcji spółki w stosunku do indeksu WIG20 już do tego doszło to wkrótce do wybicia z formacji podwójnego dna może dojść także na wykresie kursu akcji tej spółki.

Popatrzmy teraz na wykres kursu akcji spółki deweloperskiej Alta. Kurs jeszcze nie wybił się z formacji podwójnego dna.

ALTA

ALTA

Natomiast na wykresie siły względnej Alta/WIG20 do wybicia z formacji podwójnego dna już doszło.

ALTA/WIG20

ALTA-WIG20

Jeżeli zachowanie siły względnej stanowi swego rodzaju zapowiedź tego, co wydarzy się na wykresie kursu akcji spółki to można być optymistą co do przyszłego zachowania kursu akcji spółki Alta.

Przy okazji pragnę zwrócić uwagę jeszcze na to, że na stworzonym  w oparciu o dane tygodniowe wykresie kursu akcji spółki Alta mamy do czynienia z bardzo ciekawym ,,układem technicznym”. Oto oscylator stochastyczny doszedł do wyprzedania w sytuacji, gdy średnia ruchoma ze 100 tygodni znajduje się w trendzie wzrostowym. To optymistyczny tak zwany pro-wzrostowy sygnał.

ALTA

ALTA-BIS

Czas na podsumowanie. Będzie dość ambitne. Nawet bardzo. Gdyby doszło do wybicia z formacji podwójnego dna na wykresie kursu akcji spółki Alta to kurs miałby szansę realizując zasięg wynikający z formacji podwójnego dna wzrosnąć do 11 złotych i 19 groszy, czyli o 219,7 %.

Dlaczego akurat posłużyłem się przykładem spółki Alta ?. Otóż znalazła się ona w gronie 6 spółek (spośród 38), które spełniły wszystkie 3 kryteria stosowane przeze mnie w analizie branży deweloperskiej związane z ,,wykrywaniem” spółek atrakcyjnych pod względem techniczno-fundamentalno-psychologicznym.

http://analizy-rynkowe.pl/w-jaki-sposob-mozna-przeprowadzic-uproszczona-analize-branzowa-w-oparciu-o-kryteria-techniczne-fundamentalne-i-psychologiczne-na-przykladzie-analizy-branzy-deweloperskiej/

Sławomir Kłusek, 8 sierpnia 2016 roku

0