26-10-2016

Cyfrowy Polsat – optymistyczna cisza

W swoich analizach publikowanych na stronie internetowej http://analizy-rynkowe.pl/ uwzględniam zarówno czynniki techniczne, jak również fundamentalne i psychologiczne. W tym kontekście szczególnej wagi nabiera refleksja nad sposobami połączenia analizy technicznej, fundamentalnej i psychologicznej.

Z punktu widzenia analizy psychologicznej ważne znaczenia ma dla mnie na przykład obserwacja funkcjonowania forum dyskusyjnego prowadzonego przez portal http://www.bankier.pl/. Wychodzę z założenia mówiącego, że brzmi: kursy akcji tych spółek o których się teraz mało mówi w mediach zachowają się w przyszłości lepiej niż kursy akcji tych spółek o których teraz mówi się w mediach dużo.

Oczywiście popularność spółki w mediach może być mierzona w różny sposób. W dzisiejszym świecie ogromną rolę odgrywa Internet. W związku z tym założyłem, że miarą popularności spółki w mediach będzie liczba wpisów (czyli tak zwanych postów) na temat danej spółki na forum giełdowym znanego portalu internetowego http://www.bankier.pl/ na przestrzeni ostatnich 30 dni.

http://www.bankier.pl/gielda/notowania/ranking-popularnosci

Warto dokonywać różnych samodzielnych porównań. Dziś wcześnie rano sprawdziłem liczbę wspomnianych wpisów w odniesieniu do wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Liczba wpisów była bardzo różna. Dla spółki KGHM było to 1408 wpisów, dla JSW 8942 wpisy, dla PGE 597 wpisów, tymczasem w przypadku Cyfrowego Polsatu było to tylko 2 (!) wpisy. Przyznam się – doznałem szoku !.

http://www.bankier.pl/gielda/notowania/ranking-popularnosci?start=C

Teraz popatrzmy na wykres siły względnej CyfrowyPolsat/WIG20. Na wykresie tej siły względnej trwa długoterminowy trend wzrostowy. Po pokonaniu oporu z grudnia 2015 roku doszło do korekty spadkowej, która prawdopodobnie dobiega końca.

CYFROWY POLSAT/WIG20

cyfrowy-wig20

Gdyby faktycznie miała się ona zakończyć powinno dojść do dalszych wzrostów. Co by z tego wynikało ?. Otóż jeżeli miałoby dojść do zwyżek na sile względnej Cyfrowy Polsat/WIG20 to kurs akcji spółki Cyfrowy Polsat powinien zachowywać się lepiej od indeksu WIG20. Czy tak będzie ?. Zobaczymy.

Sławomir Kłusek, 26 października 2016 roku

Treści zawarte na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności  za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej analizy-rynkowe.pl

0