04-05-2015

Comarch – wartościowe połączenie ,,pęku średnich” z bardzo dużą formacją podwójnego dna oraz pozytywną reakcją na rekomendację kupna jednego z biur maklerskich to optymistyczna ,,mieszanka wybuchowa”

W ostatnich dniach skoncentrowałem swoją uwagę na zjawisku ,,pęku średnich”. Kiedy dziś  przeglądałem wykresy kursów akcji spółek, które znalazły się dotychczas w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” moją uwagę zwrócił wykres informatycznej spółki Comarch.

Była to pierwsza spółka, która znalazła się w tym roku w tej rubryce. Od tego momentu wzrosła a jej zachowanie było lepsze od indeksu WIG20. To cieszy zapewne posiadaczy akcji tej spółki.

,,Pęk średnich” miał miejsce już na jesieni 2005 roku

Pragnę zwrócić uwagę na to, że w historii notowań akcji spółki Comarch byliśmy dwukrotnie świadkami pojawienia się ,,pęku średnich”. Pierwszy raz miało to miejsce na jesieni 2005 roku.

Popatrzmy na wykres. Warto zauważyć, że wtedy nastąpiło zbliżenie się do siebie 3 średnich ruchomych: średniej z 500 sesji (zaznaczyłem ją kolorem czerwonym przerywanym), średniej z 200 sesji (zaznaczyłem ją kolorem niebieskim) oraz średniej ze 100 sesji (zaznaczyłem ją kolorem żółtym).

Co bardzo ważne w pobliżu tych średnich znajdował się kurs. To bardzo ważne. Przyznam, że jestem coraz bardziej skłonny uznać za ,,pęk średnich” tylko takie zbliżenie się do siebie kilku średnich, któremu towarzyszy bliskość bieżącego kursu akcji (lub w przypadku wykresu indeksu po prostu bliskość indeksu). Coraz bardziej skłaniam się ku takiemu stanowisku.

COMARCH

Co stało się po pojawieniu się owego ,,pęku średnich” na jesieni 2005 roku. Powiem dobitnie: kurs eksplodował.

,,Pęk średnich” z jesieni 2014 roku

Po raz drugi z takim szczególnie wartościowym ,,pękiem średnich” mieliśmy do czynienia we wrześniu 2014 roku. Od tego czasu kurs konsekwentnie pnie się w górę.

Co bardzo ważne kurs wybił się z bardzo dużej formacji podwójnego dna. To połączenie (wybicia z formacji podwójnego dna poprzedzone ,,pękiem średnich) jest (moim zdaniem) połączeniem bardzo pro-wzrostowym.

COMARCH-BIS

Gdyby formacja podwójnego dna miała się wypełnić kurs akcji spółki Comarch powinien wzrosnąć do 249 złotych i 57 groszy, czyli o 86,2 %.

Pozytywna reakcja na rekomendację kupna

Warto zauważyć, że o sile tendencji wzrostowej w przypadku kursu akcji spółki Comarch świadczy między innymi to, że po pojawieniu się rekomendacji kupna dla akcji spółki Comarchu wydanej przez BESI Grupo Novo Banco kurs zyskał na wartości tego dnia aż 5,6 % przebijając roczne maksimum, czyli ważny opór.

http://stooq.pl/n/?f=961869&search=comarch

Sławomir Kłusek, 4 maja 2015 roku

0