29-04-2015

Co łączy ,,budowlankę”, media oraz informatykę ? – optymistyczny ,,pęk średnich” !

Jedną metod wyszukiwania momentów zwrotnych na rynku, czyli określania momentów, w których może zostać zapoczątkowany bardzo silny ruch (w górę albo w dół) jest metoda tak zwanego pęku średnich ruchomych – w skrócie: po prostu pęku średnich.

Kiedy na przykład średnie ruchome: z 500 sesji (czerwona przerywana), z 200 sesji (niebieska) oraz ze 100 sesji (żółta) znajdują się bardzo blisko siebie (a dodatkowo jeszcze kurs akcji, czy też indeks znajduje się blisko owych średnich ruchomych) wówczas można oczekiwać rozpoczęcia się bardzo silnego ruchu.

Postanowiłem prześledzić wykresy indeksów branżowych obliczanych przez portal internetowy http://stooq.com/ i sprawdzić w przypadku których indeksów giełdowych mamy do czynienia z sytuacją, w której: średnia z 500 sesji (czerwona przerywana), z 200 sesji (niebieska) oraz ze 100 sesji (żółta) znajdują się bardzo blisko siebie (a dodatkowo jeszcze kurs akcji, czy też indeks znajduje się blisko owych średnich ruchomych).

Otóż z tego punktu widzenia moją uwagę zwróciły wykresy 3 indeksów branżowych: indeksu branży budowlanej, medialnej oraz informatycznej.

INDKES BRANŻY BUDOWLANEJ – pęk średnich pojawił się w lutym 2015 roku

BUDOWNICTWO

Z branży budowlanej w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” znalazły się: Elektrotim, Erbud, Mostostal Warszawa oraz Tesgas

INDEKS BRANŻY MEDIALNEJ – pęk średnich pojawił się w lutym 2015 roku

MEDIA

Z branży medialnej  w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” znalazły się: Muza oraz Netmedia.

INDEKS BRANŻY INFORMATYCZNEJ – pęk średnich pojawił się w marcu 2015 roku

INFORMATYKA

Z branży informatycznej  w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” znalazły się: Asseco Poland, CD Projekt, Comarch, Procad oraz Sygnity.

Od czasu pojawienia się pęku średnich poziomy wspomnianych indeksów branżowych nieco zyskały  na wartości. Skala zwyżek była jednak niewielka, tymczasem  po pojawieniu się pęku średnich skala ruchu powinna być bardzo znacząca.

Metoda pęku średnich okazała się przydatna na przykład przy określaniu początków silnego ruchu w przypadku kursu akcji spółki Netmedia.

http://analizy-rynkowe.pl/netmedia-optymistyczny-pek-srednich/

http://analizy-rynkowe.pl/netmedia-wybicie-duzej-formacji-nietypowego-podwojnego-dna-stwarza-szanse-wzrost-kurs-7-zlotych-11-groszy/

Uwaga !

Lista wszystkich spółek, które znalazły się dotychczas w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” znajduje się w każdym ,,Raporcie Tygodniowym”. Znajduje się tam porównanie zachowania kursów akcji tych spółek od momentu ich wprowadzenia do tej rubryki z zachowaniem indeksu WIG20.

Najnowszy ,,Raport Tygodniowy” prezentuje te informacje na

str.7-11.

http://analizy-rynkowe.pl/raport-tygodniowy-27-04-2015/

Sławomir Kłusek, 29 kwietnia 2015 roku

0