08-12-2014

CD Projekt oraz Lena – przykłady nietypowego podwójnego dna

Przeglądając różne książki poświęcone analizie technicznej można zauważyć, że przedstawiane są w nich między innymi formacje zmiany trendu. Jedną z nich jest formacja podwójnego dna. Zazwyczaj przedstawiana jest ona na jakimś przykładowym wykresie w taki sposób, że dołki (D1 oraz D2) w tej formacji kształtują się na identycznym, bądź prawie identycznym poziomie.

Przyznam, że wiele lat temu sam zadałem sobie pytanie: a właściwe dlaczego tak musi być ? czy dołki formacji podwójnego dna nie mogłyby kształtować się na poziomie zupełnie różnym ?

Osobiście wyróżniam pojęcie typowego oraz nietypowego podwójnego dna. Typowa formacja podwójnego dna charakteryzuje się tym, że dołki w formacji kształtują się na poziomie identycznym, bądź prawie identycznym. Natomiast w przypadku nietypowej formacji podwójnego dna kształtują się one na poziomie zupełnie odmiennym.

W tym roku po raz pierwszy zapoznałem się z książkami Thomasa Bulkowskiego. W książce ,, Podstawy spekulacji. Ewolucja gracza giełdowego” (Wydawnictwo Linia, 2014) na str.114 opisuje on pojęcie tak zwanego brzydkiego podwójnego dna. Przez owo brzydkie podwójne dno rozumie on taki przypadek formacji podwójnego dna w którym drugi dołek położony jest wyżej od dołka pierwszego o co najmniej 5 %. Sformułowanie ,,co najmniej 5 %” dosłownie rzecz biorąc oznacza, że może być to także 10,2 %, 230,7 % albo powiedzmy 345,8 %.

Przeglądając wykresy spółek, które znalazły się w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” warto zauważyć, że z tak zwanym brzydkim podwójnym dnem mamy do czynienia na przykład w przypadku wykresów akcji spółek: CD Projekt oraz Lena. Gdyby formacja ta miała się wypełnić kurs akcji spółki CD Projekt musiałby wzrosnąć do 28 złotych i 56 groszy a kurs akcji spółki Lena do 6 złotych i 61 groszy.

CD PROJEKT

CD-PROJEKT-05-12-2014

LENA

LENA-05-12-2014

W toku dalszych rozważań analitycznych będą się zresztą w tego typu przypadkach posługiwał pojęciem nietypowego podwójnego dna.

Poza tym w moim rozumowaniu analitycznym w przypadku nietypowego podwójnego dna zarówno drugi dołek (D2) może kształtować się na wyższym poziomie od drugiego (D1) jak i tez drugi dołek (D2) może kształtować się na poziomie niższym od pierwszego (D1).

Odnosząc się do tego typu rozumowania warto także podkreślić, że z natury rzeczy z formacją nietypowego podwójnego dna możemy mieć do czynienia nie tylko na wykresie kursu akcji danej spółki, czy tez indeksu giełdowego lecz także na wykresie siły względnej kursu akcji względem indeksu giełdowego lub na wykresie jednego indeksu giełdowego w stosunku do drugiego indeksu giełdowego.

Można przeczytać o tym w artykule ,,NIKKEI 225 – jest w Japonii jakaś taka siła” z 25 września 2014 roku,  w którym zaprezentowałem silę względną Nikkei 225 / WIG20.

http://analizy-rynkowe.pl/nikkei-225-japonii-jakas-sila/

Sławomir Kłusek, 8 grudnia 2014 roku

 

 

 

0