17-11-2015

Boryszew – wybicie z formacji podwójnego szczytu stwarza ryzyko spadków. Dylemat hipotetycznego inwestora Mariusza

Powiedzmy, że hipotetyczny Inwestor Mariusz nabył akcje spółki X, których kurs wybił się z podwójnego dna

Wyobraźmy sobie następującą sytuację.

Hipotetycznie inwestor Mariusz nabył akcje spółki X (przykładowo spółki Boryszew) której kurs wybił się niegdyś z formacji podwójnego dna, co zapowiadało wzrost kursu do 7 złotych i 94 groszy. 

BORYSZEW

BORYSZEW-1

Formacja ta nie wypełniła się, ale kurs tej spółki wybił się z formacji podwójnego szczytu ! Powstaje dylemat

BORYSZEW

BORYSZEW-2

Załóżmy jednak, że w pewnym momencie dostrzegł on, że kurs akcji spółki X (w tym przypadku Boryszew) wybił się z może nieco mniejszej formacji podwójnego szczytu, co zapowiada spadek do 4 złotych i 45 groszy. 

Załóżmy, że nie wypełniła się jeszcze ani pierwsza formacja, ani druga. Jak może taki hipotetyczny inwestor Mariusz postąpić ?

Nie chcę nikomu nic radzić, gdyż nie mam do tego żadnych uprawnień, ani zamiarów natomiast czysto teoretycznie wyobrażam sobie, że ów hipotetyczny inwestor Mariusz mógłby postąpić w na przykład jeden z 2 sposobów.

1 droga rozwiązania dylematu – strategia zachowawcza

Pierwszy sposób polegałby na tym, że trzymałby on nadal akcje spółki Boryszew licząc na wypełnienie się podwójnego dna.

2 droga rozwiązania dylematu – strategia elastyczna

Sposób drugi polegałby na tym, że dokonałby on zamiany sprzedaży wszystkich akcji spółki Boryszew a następnie nabyłby za tą kwotę akcje spółki Dębica.

Boryszew i Dębica to tylko przykłady. Dlaczego w ogóle pomyślałem o akcjach Dębicy ?

Otóż obecnie na stronie http://analizy-rynkowe.pl/ trwa ankieta ,,Czy kurs akcji spółki Dębica w okresie od 10 listopada do końca 2015 roku zyska na wartości ?”

Ankieta ta poświęcona jest akcjom spółki Dębica, które wybiły się z podwójnego dna.

DĘBICA

DEBICA

Przypominając jeszcze raz, że żadnych rad nikomu nie udzielam pragnę po prostu na poniższym przykładzie przedstawić dylemat posiadacza akcji spółki X, które wybiły się z formacji podwójnego dna a następnie z formacji podwójnego szczyty i żadna z tych formacji nie wypełniła się.

Może więc ów inwestor Mariusz przyjąć (jak to opisałem) jedną z 2 strategii. Pierwsza (nazwijmy ją bardziej zachowawczą) polegałaby na utrzymywaniu akcji spółki X (w tym przypadku spółki Boryszew) licząc na to, że w końcu formacja podwójnego dna wypełni się.

Druga (nazwijmy ją bardziej elastyczną), która polegałaby na sprzedaży wszystkich akcji spółki X (w tym przypadku Boryszewa) i zakupieniu za uzyskany kapitał akcji takiej spółki Y (w tym przypadku Dębicy) przy założeniu, że doszło do wybicia z formacji podwójnego dna na wykresie siły względnej wykresu spółki Y w stosunku do wykresu spółki X.

DĘBICA/BORYSZEW

DEBICA-BORYSZEW

Sławomir Kłusek, 17 listopada 2015 roku

Treści zawarte na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl

0