17-02-2016

Bankowa siła…(w kontekście ciekawej wypowiedzi członka RPP prof. Eryka Łona o akcjach banków notowanych na GPW w Warszawie !)

Początek tego roku był raczej niezbyt udany dla posiadaczy akcji.

Warto jednak zauważyć, że w przypadku części spółek zachowanie kursów ich akcji było lepsze od indeksu WIG20, w przypadku innych spółek było odwrotnie.

Warto zwrócić uwagę, że zachowanie indeksu WIG-Banki było lepsze od zachowania indeksu WIG20.

Oznacza to, że w kursach akcji banków jest to ,,coś”, co powoduje, że ich zachowanie na tle indeksu WIG20 staje się coraz mocniejsze.

Co ciekawe w 2015 roku w rubryce ,,Wykres do przemyślenia” znalazły się 2 banki: BZWBK oraz PeKaO.

Ich kursy zachowywały się dotychczas lepiej od indeksu WIG20.

W tym roku do rubryki ,,Wykres do przemyślenia” został wprowadzony mBank, którego kurs także zachowuje się lepiej od indeksu WIG20.

Popatrzmy teraz na wykres siły względnej WIG-Banki/WIG20.

WIG-BANKI/WIG20

BANKI-WIG-20

Doszło na nim do wybicia z formacji podwójnego dna.

Wygląda na to, że kończy się spadkowa średnioterminowa korekta.

Stwarza to szasnę na to, że w średnim terminie zachowanie indeksu WIG-Banki będzie lepsze od zachowania indeksu WIG20.

Czyżby więc negatywne informacje fundamentalne zostały już zawarto w kursach akcji banków i inwestorzy giełdowi zaczęli dyskontować przyszłą poprawę wyników przedstawicieli sektora bankowego.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Eryka Łona, który 15 lutego w wywiadzie dla PAP powiedział: ,,wydaje się, że kursy akcji banków notowanych na giełdzie warszawskiej powoli stabilizują się. To bardzo ważne, gdyż trudno wyobrazić sobie nadejście trwałych i silnych zwyżek indeksów WIG oraz WIG20 bez trwałych i silnych zwyżek kursów akcji dużych banków” – dodał.

Stabilizacja kursów akcji owych banków po okresie kilkumiesięcznych spadków świadczy o uspokojeniu nastrojów uczestników polskiego rynku akcji zainteresowanych lokowaniem kapitału w segmencie akcji spółek o największej kapitalizacji. To istotne, gdyż inwestorami tymi w dużym stopniu są także instytucjonalni inwestorzy z zagranicy”.

http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/finanse-publiczne/lon-przestrzen-do-obnizek-stop-nbp-nieznaczna-bez-znaczenia-dla-procesow-realnych/

Warto przypomnieć, że prof. Eryk Łon jest kierownikiem studium podyplomowego ,,Mistrzowie rynków finansowych” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

http://mistrzowierynkow.pl/

Co ciekawe po przeczytaniu tego wywiadu znany i bardzo ceniony bloger giełdowy, niezależny analityk rynku akcji Albert Rokicki napisał na tweeterze ,,Brawo dla nowego członka RPP – Pana Eryka Łona! Jako pierwszy chyba dostrzega znaczenie rynku akcji w kształtowaniu polityki monetarnej

https://twitter.com/Longterm44

Sławomir Kłusek, 17 lutego 2016 roku

Treści zawarte na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie treści zawartych na stronie internetowej www.analizy-rynkowe.pl

0