08-01-2015

Z analizy siły względnej indeksu WIG 20 do cen kontraktów terminowych na miedź wynikają ważne wnioski prognostyczne

Wzrostom cen kontraktów na miedź towarzyszą z reguły wzrosty indeksu WIG 20. Gdy natomiast ceny kontraktów na miedź spadają WIG 20 przeważnie spada.

Z tego punktu widzenia zaintrygowało mnie to, że o ile od 16 grudnia 2014 roku do 7 stycznia 2015 roku ceny kontraktów na miedź spadły o 4,6 %, o tyle indeks WIG 20 zyskał w tym okresie na wartości 1,5 %. To interesujące zjawisko.

Zadałem sobie w związku z tym pytanie: czyżby polski rynek akcji stał się, że tak powiem, bardziej odporny na spadki cen kontraktów terminowych na miedź ?

Czy owa odporność ma szansę się utrzymać ? Jakie będą w horyzoncie krótkookresowym (do 1 miesiąca) oraz w horyzoncie średnioterminowym (od 1 miesiąca i 1 dnia do 1 roku) związki między zachowaniem indeksu WIG 20 a zachowaniem cen kontraktów terminowych na miedź ?

Aby na te pytania odpowiedzieć sporządziłem wykres siły względnej WIG20/MIEDŹ, przy czym przez ,,miedź” rozumiem właśnie owe kontrakty terminowe na miedź.

Spoglądając na wykres siły względnej WIG20/MIEDŹ można zauważyć kilka ciekawych jego cech.

Po pierwsze: doszło do wybicia z bardzo dużej formacji podwójnego dna

WIG20/MIEDŹ  

WIG20-MIEDZ-WYKRES-1

Po drugie: doszło do przebicia spadkowej, długoterminowej linii trendu.

WIG20/MIEDŹ

WIG20-MIEDZ-WYKRES-2 

Po trzecie: układ średnich ruchomych zmienił się na typowy dla trendu wzrostowego.

 WIG20/MIEDŹ

WIG20-MIEDZ-WYKRES-3

Po czwarte: oscylator stochastyczny (na wykresie sporządzonym w oparciu o dane tygodniowe) znalazł się w strefie wyprzedania

WIG20/MIEDŹ 

WIG20-MIEDZ-WYKRES-4

Wszystko to razem sugeruje, że zarówno w perspektywie krótkoterminowej (do 1 miesiąca) jak również  średnioterminowej (od 1 miesiąca i 1 dnia do 1 roku) można oczekiwać wzrostów siły względnej WIG 20/MIEDŹ.

Oznacza to, że wzrosty w obu perspektywach (krótkoterminowej oraz średnioterminowe) są bardziej prawdopodobne w przypadku indeksu WIG20.

Z kolei w obu perspektywach (krótkoterminowej oraz średnioterminowe) w przypadku cen kontraktów na miedź bardziej prawdopodobne są spadki.

Sławomir Kłusek, 8 stycznia 2014 roku

0