11-11-2015

Analiza międzyrynkowa w praktyce – co wynika z analizy wykresów siły względnych 3 ważnych dojrzałych indeksów rynków akcji w stosunku do ceny kontraktów terminowych na ropę naftową ?

W 1998 roku po raz pierwszy spotkałem się z pojęciem międzyrynkowej analizy technicznej.

Zakupiłem wtedy książkę, którą napisał analityk techniczny John J. Murphy. Tytuł tej książki brzmiał: ,,Międzyrynkowa analiza techniczna. Strategie inwestycyjne na rynkach akcji, obligacji, towarów i walut”.

Wówczas uświadomiłem sobie jak ważne znacznie mają powiązania pomiędzy różnymi segmentami rynku finansowego.

Wówczas też pojawiła się u mnie skłonność do analizowania wykresów sil względnych instrumentów reprezentujących różne segmenty rynku finansowego.

W ostatnich tygodniach moją uwagę zwróciły siły względne japońskiego indeksu NIKKEI 225 względem ropy naftowej oraz francuskiego indeksu CAC40 także względem ceny kontraktów terminowych na ropę naftową nazywać będą po prostu ,,ropą naftową”.

W toku dalszych rozważać  cenę  kontraktów terminowych na ropę naftową

Ostatnio zwróciłem uwagę także na wykres amerykańskiego indeksu S&P500 także względem ropy naftowej.

Na wszystkich tych 3 wykresach sił względnych doszło do wybicia z nietypowej formacji podwójnego dna.

W przypadku żadnego z tych 3 wykresów formacja podwójnego dna nie wypełniła.

Oznacza to, że w przyszłości oczekiwać można dalszych wzrostów na wykresach tych 3 sił względnych.

Po pierwsze oznacza to, że procentowa zmiana japońskiego indeksu NIKKEI 225 ma duże szansę być wyraźnie lepsze od procentowej zmiany ceny ropy naftowej

NIKKEI225/ROPA NAFTOWA

NIKKEI225-ROPA

Po drugie oznacza to, że procentowa zmiana francuskiego indeksu CAC40 ma duże szansę być wyraźnie lepsze od procentowej zmiany ceny ropy naftowej.

 CAC40/ROPA NAFTOWA

CAC40-ROPA

Po trzecie oznacza to, że procentowa zmiana amerykańskiego indeksu S&P 500 ma duże szansę być wyraźnie lepsze od procentowej zmiany ceny ropy naftowej.

S&P500/ROPA NAFTOWA

SP500-ROPA

Jeżeli ta prognoza się sprawdzi to znaczy, że w średnio- lub nawet długoterminowej perspektywie czasowej można spodziewać się wzrostów raczej w przypadku indeksów rynków dojrzałych oraz spadków raczej w przypadku cen surowców.

Oznacza to że w przypadku indeksów rynków dojrzałych szczególnie wiarygodne powinny być sygnały kupna a w przypadku cen kontraktów terminowych surowców sygnały sprzedaży.

Mówiąc nieco bardziej dokładnie można spodziewać się, że w przypadku indeksów rynków dojrzałych przebicie na przykład 52-tygodniowego maksimum powinno otwierać drogę do dalszych zwyżek a w przypadku cen surowców przebicie na przykład 52-tygodniowego minimum powinno otwierać drogę do dalszych spadków.

Mówiąc jeszcze inaczej można spodziewać się w przypadku indeksów dojrzałych szczególnie wiarygodne powinny być na przykład sytuacje, w których doszło do wybicia z formacji podwójnego dna, z czym mamy do czynienia w przypadku japońskiego indeksu rynku akcji NIKKEI225.

http://analizy-rynkowe.pl/dlaczego-japonski-indeks-nikkei-225-stoi-przed-szansa-na-wzrost-w-krotkim-okresie-o-58-ktore-polskie-kluczowe-indeksy-gieldowe-moga-na-nim-najbardziej-zyskac/

Sławomir Kłusek, 11 listopada 2015 roku

P.S. Oto książka, którą napisał John J. Murphy a o której napisał na początku artykułu.

http://www.maklerska.pl/miedzyrynkowa-analiza-techniczna-strategie-inwestycyjne-na-rynkach-akcji-obligacji-towarow-i-walut-p-4.html

0